A szoftverszabadalmak miatt került veszélybe München Linuxra váltása

A szoftverszabadalmak miatt került veszélybe München Linuxra váltása

2004. július 31. 21:11, Szombat
Jens Mühlhaus, a müncheni városi tanács képviselője szerint a Linuxra áttérés veszélybe kerülhet, mivel az alkalmazandó bázis-kliens rendszer legalább 50 szoftverszabadalmat sért meg.

Nem biztos, hogy jól jár a Linux operációs rendszerekre való váltással München városa. A szabadalmak megsértésében Jens Mühlhaus szerint hibás a német szövetségi igazságügyi minisztérium is, amely az Európai Unió Tanácsában minden tiltakozás ellenére megszavazta a szoftverszabadalmak bevezetését. Az ominózus programot a müncheniek 14 ezer számítógépre telepítenék fel. Így pedig ugyebár már nem is lenne olyan olcsó alternatíva a Windowsról a Linuxra való átváltás. A képviselő idegessége ennek függvényében érthető.

Mühlhaus amint a tudomására jutott a dolog, azonnal felszólította Christian Ude-t, München város főpolgármesterét, hogy haladéktalanul vesse latba minden befolyását és próbálja meg arra rávenni a német kormányt, hogy változtassa meg az álláspontját az európai szoftverszabadalmak ügyében. A képviselő szerint meg kell vizsgálni, hogy milyen következményekkel járhat, amennyiben a jelenlegi kondíciók mellett tér át München vagy más német város a Windows operációs rendszerekről a Linux vagy egyéb nyílt forráskódú operációs rendszer használatára, hiszen a szabadalmi perek nehéz helyzetbe hozhatnak egy-egy városi tanácsot, amelyeknek akár meg is kellene változtatniuk a korábbi döntéseiket. Jogos tehát Jens Mühlhaus kérdése, miszerint így meddig és mennyire lehet alternatíva a Linux bármelyik város vagy intézmény számára?

A német kormánytól több őszinteséget vár el Florian Müller, a MySQL nyílt forráskódú szoftverfejlesztő cég tanácsadója is. Szerinte véget kell vetni a mellébeszélésnek és a kormány képviselőinek nem szabad olyan kijelentéseket tenniük, mint például, hogy "a minisztérium csak a technikai találmányokat akarja szabadalmaztatni". Müller szerint a hivatal önmagának hazudik és úgy véli az európai szoftverszabadalmak ügye előbb-utóbb nagy fiaskóba fog torkollni. Müller szerint Európa éppen azon fáradozik, hogy a költségmegtakarítások és a gazdasági növekedés szinte egyetlen esélyét lerombolja, csak azért, hogy a szabadalmi bürokrácia boldog és elégedett lehessen és a többnyire külföldi tulajdonban lévő nagy konszernek lefölözhessék a maguk hasznát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások