Jogilag mindhárom magyar mobilcég jelentős piaci erejű szolgáltató

Jogilag mindhárom magyar mobilcég jelentős piaci erejű szolgáltató

2004. augusztus 3. 21:23, Kedd
A Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsa (NHHT) a beszédcélú hívásvégződtetés egyedi mobil rádiótelefon-hálózatban nagykereskedelmi piac vizsgálata során megállapította, hogy mindhárom mobilcég jelentős piaci erejű szolgáltató. Ennek következtében a tanács több kötelezettséget is kirótt a nyilvánosságra hozott határozat-tervezetében a szolgáltatókra: így például valamennyi mobilszolgáltatónak költség alapon kell meghatároznia végződtetési díjait.

Az NHHT a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók azonosítása és kötelezettségek előírása eljárás során két mobil nagykereskedelmi piaccal kapcsolatosan hozta nyilvánosságra kedden határozat-tervezetét. A két piac az Európai Unió Bizottságának ajánlásával megegyezően a nyilvános mobil rádiótelefon-hálózathoz való hozzáférés és nyilvános mobil rádió-telefonhálózatból történő híváskezdeményezés nagykereskedelmi piaca, valamint a beszédcélú hívásvégződtetés egyedi mobil rádiótelefon-hálózatban nagykereskedelmi piaca.

Az tanács a nyilvános mobil rádiótelefon-hálózathoz való hozzáférés és nyilvános mobil rádiótelefon-hálózatból történő híváskezdeményezés nagykereskedelmi piaca vizsgálatakor piaci zavarra utaló jeleket nem észlelt, ezért semmiféle kötelezettség előírását nem tartotta szükségesnek e területen. A beszédcélú hívásvégződtetés egyedi mobil rádiótelefon-hálózatban nagykereskedelmi piac vizsgálata során az NHHT úgy döntött, hogy a piac részének tekint minden mobil hálózatban végződő hívást, függetlenül attól, hogy a hívást milyen hálózatból indították. Ennek következtében a szabályozás, eltérően az eddigi gyakorlattól, már nemcsak a vezetékes-mobil irányra vonatkozik a jövőben.

Az NHHT döntött a vezetékes szolgáltatók referencia hurokátengedési ajánlatairól (RUO) is: a nyilvánosságra hozott határozat szerint három átengedési szolgáltatás díját állapította meg a testület. A hurokátengedési referenciaajánlat lényegében arról szól, hogy a törvényben előírtaknak megfelelően a jelentős piaci erejű (inkumbens) szolgáltatók (Matáv, Invitel, Emitel, Hungarotel, Monortel) kötelesek költségalapon átengedni a tulajdonukban és használatukban lévő, az egyes előfizetőkig terjedő úgynevezett helyi hurkokat az ezt igénylő jogosult szolgáltatók használatára.

Ennek háromféle módja van: a teljes átengedés; a részleges átengedés; illetve a bitfolyam hozzáférés biztosításával való átengedés. A teljes átengedés azt a lehetőséget jelenti, hogy az előfizető teljes mértékben az új, jogosult szolgáltató előfizetőjévé válik. A részleges hurokátengedés a frekvenciasáv beszédsáv fölötti részének átengedését jelenti ezzel lehetősége nyílik az előfizetőnek arra, hogy az alapszolgáltatás - a beszédcélú szolgáltatás - igénybevétele változatlanul az eredeti szolgáltatónál folytatódjon, a digitális adatcélú szolgáltatásokat pedig (például az ADSL-t) egy másik szolgáltatótól vehesse igénybe. A bitfolyam hozzáférési szolgáltatás újdonságnak számít az elektronikus hírközlési törvényben: ennek lényege, hogy a szolgáltató az aktív hálózati eszközök átviteli kapacitását engedi át, illetve osztja meg az arra jogosult szolgáltatóval annak érdekében, hogy az előfizető más szolgáltatóktól is igénybe vehessen nagysebességű digitális adatszolgáltatást.

A teljes hurokátengedés díja a szolgáltatók átlagában a korábbiakhoz képest lényegében kis mértékben, 3 százalékkal csökkent. Az NHHT határozata értelmében a részleges hurokátengedés díja radikálisan, átlagosan 58,50 százalékkal csökkent. A Matáv esetében a díjcsökkenés 62%, 2844 Ft-ról 1071 Ft-ra csökkent a díj, a Monortel esetében pedig 74%, 4590 Ft-ról 1178 Ft-ra csökkent a díj. Ebből adódóan az NHHT azt reméli, hogy a részleges hurokátengedési szolgáltatás az eddiginél jobban el fog terjedni, s ez az előfizetőknek is több lehetőséget kínál majd a digitális adatszolgáltatások igénybe vételéhez. Az új elemként megjelenő bitfolyam hozzáférési szolgáltatás - melynek célja a helyi hálózatokhoz való hozzáférés megkönnyítse, a szélessávú Internet nyújtása, ezzel is elősegítve új szolgáltatók megjelenését ebben a piaci szegmensben - díja a Matáv esetében 3955 Ft, a többi szolgáltató esetében pedig 4350 Ft.

A meghatározott díjakat a szolgáltatók 2004. augusztus 15-től kötelesek alkalmazni. Az NHHT által hozott RUO határozatok végrehajthatóak, ellenük fellebbezésnek nincs helye. A határozat felülvizsgálatát a határozat kézbesítését követő 15 napon belül a Fővárosi Bíróságtól lehet kérni, de a kereset benyújtásának a határozat végrehajtására nincs halasztó hatálya.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások