Tanulmány a magyar középiskolások életmódjáról

Tanulmány a magyar középiskolások életmódjáról

2004. augusztus 18. 20:24, Szerda
A zenehallgatás, barátokkal együtt töltött idő, valamint a tévézés, videózás teszi ki a középiskolások mindennapjainak legnagyobb hányadát.

Minden harmadik diák szinte soha nem jut el színházba, és minden ötödik szinte soha nem vesz kezébe könyvet - mindez a FISZ Országos Középiskolai Kutatás életmóddal kapcsolatos részéből derül ki. A résztvevő 10-12. évfolyamos diákok körében negyedik helyre szorult a családdal együtt töltött idő: legkevesebbszer a Budapesten élők vannak együtt, és az sem bíztató eredmény, hogy a fiatalok 22 százalékának csak heti egyszer-kétszer nyílik alkalma otthon lenni a családjával. A lányok igénylik jobban a családi tűzhely melegét, és ők azok akik inkább fordítanak időt a széptkezésre, vásárlásra, valamint az újságolvasásra. A fiúk körében inkább a bulikra járás, autóvezetés és a számítógépes játékokkal töltött idő élvez népszerűséget.


A kisebb településen élők gyakrabban foglalkoznak civil szervezetek keretén belül valamilyen számukra fontos üggyel, és ebben a fiúk bizonyulnak eltökéltebbnek - ám a diákok közel felében még meg sem fordult a gondolat, hogy tagja legyen valamely civil szervezetnek.

A középiskolásoknak kevés idejük jut a sportra, nem megszokott körükben a napi rendszerességű mozgás: 28 százalékuk számolt be ilyen tevékenységről, míg pontosan ugyanennyien havonta mindössze egyszer-kétszer (vagy még ritkábban) sportolnak. Mint az eredményekből kiderült, a végzős évfolyamosok kevesebb szabadidővel rendelkeznek, így kevesebbet is sportolnak, valamint a barátokkal és a számítógép előtt töltött idő is megritkul körükben. Ennek a jelenségnek a továbbtanulás miatt megnövekedő iskolai elfoglaltság is lehet a forrása.



Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások