Az IHM kiemelten kezeli a fogyatékosok ügyét

Az IHM kiemelten kezeli a fogyatékosok ügyét

2004. szeptember 16. 23:53, Csütörtök
Az információs társadalom nyújtotta lehetőségek kétszeres előnyt jelentenek a hátrányos helyzetű csoportok számára, ezért az IHM kiemelte kezeli támogatásukat.

Az esélyegyenlőség legmagasabb szintű jogi szabályozását ma - az alkotmányon túl - az esélyegyenlőségi törvény jelenti. E törvény kötelezi a kormányt arra, hogy megalkossa a Köztársasági Esélyegyenlőségi Programot. A program nyolc kiemelt témája közül az egyik a "hátrányos helyzetű csoportoknak az információs társadalommal összefüggő szolgáltatásokhoz való hozzáférése". A kormány célja ebből következően a digitális szakadék - az információs társadalom eszközeihez való hozzáférés - csökkentése.

Az információkhoz való hozzáférés egyre jelentősebb szerepet játszik a mindennapi életben, a munkához jutásban, az élethosszig tartó tanulásban, a kulturális identitás megőrzésében, másrészt az információs társadalom biztosította lehetőségek éppen a hátrányos helyzetből fakadó esélycsökkenést képesek ellensúlyozni. Például egy rossz közlekedésű kistelepülésen élő embernek megszűnik a távolság, amikor ügyeit a teleházakban interneten keresztül intézheti, egy látássérült teljes értékű munkát vállalhat számítógép és megfelelő szoftver segítségével, egy roma felnőtt középiskolai tanulmányokat folytathat a Digitális Középiskolában úgy, hogy csak havonta kell elutaznia egy másik településre, miközben akár naponta konzultálhat a tanárával.

Célcsoport szerinti bontásban fogyatékkal élő emberek életkörülményeit javító programok mintegy 600 M Ft értékben, romák életkörülményeit és esélyeit növelő programok mintegy 450 M Ft értékben kerültek kiírásra, illetve megvalósításra. A területi esélyegyenlőség javítására összesen 2002 óta több mint 5 milliárd forint értékben indultak programok.

Günther Verheugen, az Európai Bizottság bővítésért felelős tagja arra szólította fel az újonnan belépőket, hogy fogadjanak el konkrét intézkedéseket a fogyatékosok jogainak és emberi méltóságuknak védelmében. Az információkhoz való hozzáférés, az esélyegyenlőség pedig a lakosság valamennyi csoportjának alapvető joga.

A stratégiai szintű támogatás mellett a tárca számos programot is kidolgozott a fogyatékkal élők támogatására. A minisztérium 2002-ben összesen mintegy 250 millió forinttal támogatta a fogyatékossággal élő emberek helyzetének javítását. A tárca az Oktatási Minisztériummal közösen K+F pályázatot hirdetett, amely a hallás-, látás- és mozgásfogyatékosok számára alkalmazások és eszközök fejlesztését segítette, tartalomfejlesztési programunk keretében pedig 16 fogyatékosokat segítő szervezet nyert 80 millió forint értékben támogatást. Jelentős mértékben javította a fogyatékkal élők munkaerőpiaci integrációját az IHM és a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium által közösen kiírt Távmunka-pályázat. Az ennek révén megvalósult mintegy 1000 távmunkahely többségében fogyatékkal élők jutottak álláshoz.

A tavalyi évben a minisztérium pályázatot hirdetett a fogyatékossággal élő diákok integrált oktatásának elősegítésére. A pályázaton 55 iskola nyert számítástechnikai eszközöket 150 millió forint értékben. Idén a tárca mintegy 130 millió forint értékben hirdetett pályázatot vakok és gyengénlátó emberek informatikai eszközökkel való ellátására, társadalmi és munkaerőpiaci integrációjuk támogatása érdekében. A Tempus Alapítvány a minisztérium támogatásával "Informatikai és EU pályázatíró" tréninget hirdetett, melyre a jelentkezések jelenleg is zajlanak. A képzésen több mint 50 fogyatékossággal élő embereket támogató civil szervezet képviselőinek lesz lehetősége ilyen ismeretek elsajátítására.

Az idei tervek között szerepel a fogyatékossággal élő emberek, illetve családjuk társadalmi integrációjának elősegítése, például támogatni kivánják a vakbarát formátumban is elérhető honlapokat.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások