Az ikermagos processzorok megjelenése nem változtat a Microsoft licencfeltételein

Az ikermagos processzorok megjelenése nem változtat a Microsoft licencfeltételein

2004. október 19. 19:06, Kedd
A Microsoft szóvivője le­szö­gez­te, hogy az iker­ma­gos pro­cesszo­rok meg­je­le­né­se nem vál­toz­tat a cég licencpo­li­ti­ká­ján, így a vál­la­la­tok­nak a több pro­cesszor­mag miatt nem kell több ope­rá­ciós rend­szert vásárolniuk.

Szakértők szerint a bejelentés elsődleges célja, hogy még idejében tisztázza a licenccel kapcsolatos híreszteléseket, és megnyugtassa a vállalati ügyfeleket. A legtöbb szoftvergyártó ugyanis a processzorok száma alapján határozza meg a licencjogokat, és az ikermagos chipek piacra dobása - amely a következő év első felében várható - alapvetően megváltozatja majd a jelenlegi helyzetet. Felmerülhet a kérdés, hogy a szoftvert fejlesztő cég minden egyes magot külön processzornak tekint - ami kétségtelenül nem teljesen alaptalan álláspont - vagy megelégszik a jelenlegi gyakorlattal, és nem próbál további haszonhoz jutni az eltérő értelmezésre hivatkozva.

A Microsoft szerint a jelenlegi gyakorlatnak köszönhetően kiszámíthatóbb lesz a szoftverekre fordított költség, és hosszú távon jobb választásnak bizonyul majd, mint a licencfeltételek megváltoztatása. "Véleményünk szerint a technikai fejlesztés miatt nem róhatunk újabb terheket a felhasználókra és a vállalatokra" - jelentette ki Cori Hartje, a Microsoft marketingigazgatója.

A legtöbb elemző egyetért abban, hogy a Microsoft némi előnyhöz juthat a konkurens vállalatokkal szemben, és talán ösztönzőleg hat majd a többi szoftverfejlesztőre. "Az ikermagos processzorok révén a felhasználók ugyanazon az órajelen 60-70 százalékkal nagyobb teljesítményt kapnak A Microsoft döntése alapján ugyanakkor nem emelkednek a költségek, így ez mindenki számára jó üzletnek bizonyulhat" - jelentette ki Julie Giera, a Forrester Research elemzője.

Ez az elképzelés azonban korántsem örvend ilyen népszerűségnek az ágazat jelentős képviselői körében. Az Oracle és az IBM már korábban közölte, hogy az ikermagos processzorokat két külön processzorként veszik számításba a licencjogok esetében, ami természetesen újabb költségekkel jár a vásárlókra nézve. Egyes cégek - mint például a Java szerver szoftvert fejlesztő BEA Systems - a köztes megoldást választották, és másfélszeres szorzóval számítják be a dupla magos chipeket, míg az Intel és az AMD egyaránt a jelenlegi licencfeltételek megtartását tartják a legalkalmasabb megoldásnak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások