Spanyolország is ellenzi a szoftverszabadalmak bevezetését

Spanyolország is ellenzi a szoftverszabadalmak bevezetését

2005. február 10. 10:12, Csütörtök
A német és a holland parlamentek szakbizottságai után a spanyol országgyűlés felsőháza is az európai szoftverszabadalmakról szóló javaslat ellen foglalt állást.

Mindez azt jelenti, hogy egyre nagyobb nyomás nehezedik az Európa Tanácsra és az Európai Bizottságra. Egyre valószínűbbnek tűnik tehát, hogy az európai szervezetek kénytelenek lesznek kidolgozni egy újabb javaslatot. Érdekes ugyanakkor, hogy eredetileg az Európai Unió február közepén Brüsszelben esedékes miniszteri találkozóján döntöttek volna a szoftverszabadalmak bevezetéséről.

A madridi "Senato" egyhangúlag szavazott a szoftverszabadalmi előterjesztés elfogadása ellen. A parlament egyúttal felszólította a spanyol kormányt, hogy minden erejével akadályozza meg a javaslat elfogadását. A spanyol kormány ugyan már a kezdetektől ellenezte az ötletet, de a képviselők úgy gondolták, szükség van az újabb határozatra.

Jordi Guillot, a katalán Haladás Párt parlamenti képviselője és az indítvány előterjesztője szerint amennyiben a szoftverszabadalmi javaslatot a jelenlegi formájában fogadná el az Európa Tanács, akkor a "technológiai innováció és az információs társadalom fejlődése egész egyszerűen leállna". A politikus óva intette az Európa Tanácsot attól, hogy "amerikai és japán konszernek monopóliumaitól és oligopóliumaitól függjön". A spanyol képviselők egyúttal határozatban mondták ki: támogatják az Európai Parlament Jogi Bizottsága által a múlt héten elfogadott, egy új szoftverszabadalmi előterjesztés kidolgozásáról szóló javaslatot.

E mellett foglalt egyébként állást többek között az Iparosok és a Kis- és Középvállalatok Európai Uniója (UEAPME) nevű szervezet is, amelynek elnöke, Hans-Werner Müller, aki jelenlegi formájában az európai kis- és középvállalatokra nézve egész egyszerűen "károsnak" nevezte a szoftverszabadalmak bevezetésének ötletét. A szakember felszólította az Európai Bizottságot, hogy fogadja el az Európai Parlament határozatát és dolgozzon ki egy új előterjesztést.

Az Európai Unió belső piacokért felelős biztosa, Charlie McCreevyét tűz közé került. A biztos szóvivője hétfőn még arról tájékoztatta a sajtó képviselőit, hogy az Európai Unió tagországainak pénzügyi és gazdasági miniszterei február 17-én esedékes találkozójukon születik majd döntés a szoftverszabadalmakról is. Azonban ezt azóta sem erősítették meg, igaz nem is cáfolták. Az Európai Bizottság által forszírozott és a luxemburgi EU-elnökség által támogatott eljárás azonban lassan egyre kevésbé hasonlít a demokratikus értékrendben megszokott ügyvitelre.

A nagy amerikai cégek pedig eközben igyekeznek a programozók kedvében járni, hiszen mint ismeretes, idén januárban az IBM 500 szabadalmát nyitotta meg a nyílt forráskódú fejlesztők számára. A Kék Óriás példáját később követte a Sun Microsystems is, amely 1600 szabadalmat adott át a Common Development and Distribution (CDDL) licensz keretében.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások