Kereszttűzben a Microsoft: biztonság vagy versenyjog?

Kereszttűzben a Microsoft: biztonság vagy versenyjog?

2005. február 21. 10:19, Hétfő
Elemzők szerint újabb konfliktus oka lehet, hogy a Microsoft operációs rendszereinek az elterjedtsége révén a számítógépes biztonsági szoftverek piacán is piacvezetővé válhat.

Akár újabb vitába is keveredhet az amerikai hatóságokkal és versenyhivatalokkal a redmondi vállalat. Miután a Microsoft három céget felvásárolt és Bill Gates az RSA konferencián elég egyértelmű kijelentéseket tett, bizonyosra vehető, hogy a vállalat hamarosan beszáll a biztonsági szoftverpiacba is. Mint ismeretes, a szoftveróriás több olyan alkalmazást (kémprogramok elleni szoftver, vírusirtó) is kifejlesztett, amelyeket ha túl olcsón, a konkurens cégek, mint például a Symantec vagy a McAfee termékeinek árai alatt kínálna vagy túl szorosan integrálna más szoftvereibe (például az Office irodai szoftvercsomagba), akkor ismét elkövetné a piaci erőfölénnyel való visszaélés bűntettét vagy megsértené a versenyjogszabályokat.

Charles Di Bona, a Sanford C. Berstein & Co. New York-i befektetési bank elemzője szerint, ha a Microsoft új szoftvereit túlzott mértékben operációs rendszereihez köti, akkor újra meggyűlhet a baja nem csak az Európai Unióval, de az amerikai hatóságok is könnyen megint vizsgálatot indíthatnak a cég ellen. A szoftveróriás helyzetét nehezíti, hogy nyomás nehezedik rá a felhasználók részéről is, akik elvárják, hogy a cég más biztonsági szoftvereket is elérhetővé tegyen a számukra.


A Gartner piackutatócég egyből védelmére is kelt a szoftveróriásnak, véleményük szerint a Microsoft elsődleges feladata a meglévő szoftverek - különösképpen a Windows - biztonságának fokozása, nem pedig a biztonsági vállalatokkal való konkurenciaharc. A Trustworthy Computing kezdeményezéssel a vállalat a biztonság növelésére helyezte a hangsúlyt, és ezzel a lépéssel a fejlesztők legfontosabb feladata a biztonság fokozása lett. A Gartner szerint azonban a vállalat elmulasztotta saját szerepének tisztázását, és nem közölte az ily módon elérendő célokat sem.

Neil MacDonald, a Gartner elemzője összefoglalójában hangsúlyozta, hogy a szoftveróriásnak először is tisztáznia kell, hogy vezető szerepre törekszik-e a biztonsági szoftverek piacán, vagy sem. "A Microsoft elsődleges feladata az lenne, hogy feleslegessé tegye a vírusirtó és kémszoftver-ellenes alkalmazásokat, nem pedig az, hogy hasonló termékekkel belépjen a piacra" - jelentette ki MacDonald, kifogásolva a vállalat döntéseit.

A szakember előrejelzése szerint a szoftveróriás még az idei évben piacra dobja kombinált vírusirtó és kémszoftver-ellenes alkalmazását, amely a Symantec hasonló termékeinek vetélytársaként jelenik majd meg a piacon. "Ez a lépés nagy kihívást jelent majd az olyan otthoni és vállalati vásárlókra támaszkodó vállalatok számára, mint a Symantec, a McAfee vagy a Computer Associates" - tette hozzá MacDonald.

A szakember kifogásolta továbbá a szoftveróriásnak azon döntését, miszerint az Internet Explorer következő verziója kizárólag Windows XP-re jelenik meg, mivel véleménye szerint a vállalat így próbálja meg rábírni a vállalatokat a Windows 2000 operációs rendszerek lecserélésére. Hangsúlyozta, hogy a böngészőt a biztonsági szempontokat előtérbe helyezve teljesen újra kellene írni, mivel az utólagos fejlesztések - bármilyen jól sikerülnek is - nem tudják elhárítani az alapvető hibákból eredő támadásokat. A Microsoft egyelőre nem kommentálta a Gartner közleményét. Időközben a redmondi cég újabb megbeszéléseket folytatott az illetékes amerikai hatóságokkal, amelyeknek a képviselői ezúttal is elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a Longhorn meg fog-e felelni a 2001-ben, illetve 2002-ben kötött megállapodásnak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások