Már több mint 55 ezer résztvevője van az Einstein@Home-nak

Már több mint 55 ezer résztvevője van az Einstein@Home-nak

2005. március 16. 17:13, Szerda
Mindössze három héttel február 19-i indulása után az Einstein@Home gravitációs hullám észlelési program egyike lett a világ leggyorsabban terjeszkedő számítógépes projektjeinek.

A napi közel ezer új felhasználót toborzó program Albert Einstein születésének 126. évfordulóján, 2005. március 14-én 115 országból több mint 55 000 embert tudhat a soraiban, akik felajánlották segítségüket a gravitációs hullámok keresésére. "Megdöbbentő az a reakció, amit ilyen rövid idő leforgása alatt kaptunk" - mondta az Einstein@Home vezető kutatója, Bruce Allen, a Wisconsin Egyetem részéről. "A résztvevők számának emelkedése növeli a rendelkezésünkre álló számítási erőt és annak esélyét, hogy rátaláljunk valamire, ami kivételes pillanata lehet mind az elméleti, mind a gyakorlati fizikának. Ez lenne az első olyan tudományos áttörés, amit a magánszemélyek megosztott számítástechnikája tesz lehetővé."

Az amerikai és a közös brit-német gravitációs hullám detektorok adataiban keresgélő Einstein@Home a legképzettebb asztrofizikustól az általános iskolásokig mindenkinek lehetőséget ad, hogy részt vegyen a kutatásban. A szóban forgó hullámok a tér és idő hajszálnyi fodrozódásai, amit Einstein általános relativitás elmélete feltételez. A kereséshez szükséges szoftver bárki számára letölthető és futtatható, aki internet hozzáféréssel rendelkezik.

Az Einstein@Home az amerikai LIGO, Lézeres Interferométer Gravitációs hullám Obszervatórium és a brit-német GEO-600 gravitációs hullám obszervatórium által összegyűjtött gigantikus adathalmazban kutat olyan tömör objektumokból származó hullámok után, mint a kvark és a neutron csillagok. A LIGO és a GEO-600 adatmennyiségének elemzése még a legújabb szuperszámítógépek kapacitását is meghaladja, ezért az Einstein@Home olyan embereket toboroz, akik hajlandók számítógépük erejének egy részét feláldozni az adatok egy-egy kis szeletének elemzésére. A programot a Wisconsin Egyetem, a német Albert Einstein Intézet és a LIGO Laboratórium munkatársai készítették, abban a reményben, hogy több ezer embert tudnak bevonni a keresésbe a már jól ismert SETI@Home mintájára.

Az Einstein@Home Windows, Linux és Mac operációs rendszerek alá tölthető le. A program rendelkezik egy képernyővédővel is, ami egy éggömböt ábrázol a nagyobb csillagképekkel. Egy mozgó célkereszt mutatja hogy az égbolt melyik részén zajlik a keresés. Az Einstein@Home az Einstein 1905-ös felfedezéseinek "csodálatos évét" ünneplő Fizikai Világév zászlóshajója.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások