Montenegrói ellenérzések a Matáv belépése miatt

Montenegrói ellenérzések a Matáv belépése miatt

2005. március 17. 20:49, Csütörtök
Egy tekintélyes és befolyásos montenegrói nem kormányzati szervezetnek komoly aggályai vannak amiatt, ahogyan a montenegrói kormány eladta a többségi tulajdonrészét a Telekom Montenegróból a Matávnak.

A Csoport a Változásokért (GZP) nevű szervezet igazgatója, Nebojsa Medojevic sajtótájékoztatót szentelt az ügyletnek, és azzal vádolta a kormányt, hogy a legjövedelmezőbb montenegrói vállalat, a Telekom eladásával gazdasági kárt okozott, aminek a következményeit még sokáig fogják érezni a polgárok. Medojevic nem zárta ki, hogy a hatóságok később felülvizsgálják a Telekom privatizációját, mivel, mint mondta, az eljárás során a montenegrói fél több esetben megsértette a privatizációs eljárást szabályozó törvényt. A szervezet vezetője főképp azt kifogásolja, hogy Milo Djukanovic kormányfő és Igor Luksic pénzügyminiszter befolyásolta a tőzsde mozgását és Telekom-részvények árának alakulását, 0,30 eurót ígérvén azoknak a kisrészvényeseknek, akik 2,20 eurós áron a Matávnak adják el részvényeiket.

A Matáv szerdán jelentette be, hogy részvényvásárlási megállapodást írt alá a montenegrói kormánnyal a Telekom Montenegro 51,12 százalékának megvásárlásáról 114 millió euróért, és megállapodott a kisebbségi részvényesekkel további 15,97 százalék megvásárlásáról 16,7 millió euróért. A cég közleménye szerint a mostani megállapodások alapján megszerzett részesedésen túl a Matáv további, kisebbségi részesedések megszerzésére törekszik, és a fennmaradó részvényekre ajánlatot tesz 2,20 eurós részvényenkénti áron.

Medojevic leszögezte, hogy követelni fogja az értékpapír-bizottság elnökének, Zoran Djiakanovicnak a menesztését, ha nem kezdeményezi Djukanovic és Luksic felelősségre vonását. A GZP elnöke bejelentette, hogy bírósági eljárást indít azon kisrészvényesek kártalanításáért, akik 2,50 eurónál olcsóbban adták el részvényeiket. Emlékeztetett arra, hogy az állam a saját részvényeit egyenként 4,70 euróért adta el a Matávnak.

"Montenegróban nagyon világos az érdek-összefonódás a kormánytagok, az értékpapír-bizottság és a tőkepiac szereplői között, akik révén ők lebonyolítják tranzakcióikat" - hangoztatta Medojevic, aki szerint a kormány "a közpénzek csődje és likviditási gondokkal küszködő költségvetési helyzet rendezése érdekében" adott túl a legjövedelmezőbb montenegrói vállalaton, biztosítva a Matávnak a továbbiakban is a monopóliumot a távközlési piacon.

A Csoport a Változásokért a legbefolyásosabb montenegrói szervezet, amely iránt töretlen a bizalom a polgárok körében. Az Adria-parti köztársaságban Medojevic hosszú hónapok óta a legnépszerűbb közéleti személyiség, akitől a szerb sajtó is előszeretettel kér szakértői véleményt az országban zajló politikai és gazdasági folyamatokról.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások