Ősrobbanást kutató szuper­számítógépet kap Európa

Ősrobbanást kutató szuper­számítógépet kap Európa

2005. április 27. 16:04, Szerda
Az ősrobbanást kutató új szuperszámítógép a rádióantennáktól beérkező adatok kiértékeléséhez összesen több, mint 12 000 IBM PowerPC-processzort használ és a rendszer hat négyzetméteres helyet foglal el.

Az ASTRON holland asztronómiai egyesület által bemutatott, a világűrt és ezen belül is az univerzumot létrehozó ősrobbanás okait kutató rendszer az IBM Blue Gene nevű szuperszámítógépére épül és többek között úgynevezett LOFAR alacsony frekvenciájú rádióantennák hálózatából áll. A számítógépet a groningeni egyetem számítástechnikai laboratóriumában állítják fel. A kereken 25 ezer rádióantenna által felderített adatokat a Blue Gene dolgozza fel és értékeli ki. A rádióantennákat egy üvegszálas hálózat köti össze az IBM szuperszámítógépével. Ennek a hálózatnak másodpercenkénti adatátviteli sebessége akár 800 gigabit is lehet.


Az IBM szuperszámítógépének feladata a LOFAR rádiójeleinek kiértékelése lesz

A LOFAR rádióantenna-hálózat akár 13 milliárd fényév távolságból is képes meghallani az információkat, így a kutatók eltökélt célja, hogy az ősrobbanás okait, illetve folyamatát kutassák. A groningeni egyetem számítástechnikai laboratóriumában felállított masina 27,4 teraflopos számítási teljesítményével Európa leggyorsabb szuperszámítógépének számít. Amennyiben most hoznák nyilvánosságra a szuperszámítógépek 500-as toplistáját, úgy a most Groningenben található rendszer a lista negyedik helyén lenne megtalálható. A Blue Gene műszaki paraméterei mellesleg igen csak tekintélyt parancsolóak: a rendszer 5 tonnát nyom és 150 kW-ot fogyaszt.

Maga a kutatómunka csak 2006-ban kezdődik, és a szuperszámítógépet, illetve a rádióantenna-hálózatot egy egyetemekből, kutatóintézetekből és cégekből álló konzorcium fogja üzemeltetni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások