Az amerikai vízumrendeletek ellen harcol Bill Gates

Az amerikai vízumrendeletek ellen harcol Bill Gates

2005. április 29. 00:50, Péntek
Bill Gates azért kényszerül harcolni a jelenleg hatályban lévő amerikai vízumrendeletek ellen, mert a Microsoftnak egy egyre nagyobb problémával kell szembenéznie: nevezetesen egyre kevesebb a programozó a redmondi vállalatnál.

A Microsoft társalapítója az Egyesült Államok jelenlegi vízumrendeleteinek megváltoztatását szorgalmazza, mivel a a problémát úgy akarja megoldani, hogy külföldről csábít programozókat az Egyesült Államokba. Ez azonban a jelenlegi vízumrendeletek miatt nem lehetséges. A vezető azt szeretné elérni, hogy az amerikai Kongresszus változtasson az amerikai IT cégeknél alkalmazható külföldi munkatársak számát szabályozó rendeleteken.

Bill Gates konkrétan az úgynevezett H1-B nevű vízumprogram korlátozásainak a feloldását kéri. Jelenleg ugyanis évente "csupán" 65 ezer képzett külföldi technikus, tudós, kutató, építész és orvos dolgozhat az Egyesült Államokban. A Microsoft társalapítója úgy véli, a H1-B semmi másra nem jó, mint, hogy megakadályozza, hogy elegendő magasan képzett szakember érkezzen az USA-ba. Egy ilyen korlátozásnak azonban semmi értelme sincs - legalábbis Bill Gates szerint, aki azzal érvelt a rendelet korlátozásainak feloldása mellett, hogy így nemzetközi viszonylatban is az Egyesült Államok versenyképesebbé válhatna az informatikai és más világpiacokon.

A probléma egyre égetőbb, lévén az országban növekvő gondokat okoz a szakemberhiány. Az amerikai oktatás ugyanis - ellentétben például az Indiában vagy Kínában alkalmazott oktatási rendszerrel - túl kevés matematikust és technikai szakembert ad a gazdaságnak. Egyúttal a H1-B miatt a külföldi tudósoknak és a kutatóknak az országba csábítása is gyakorlatilag lehetetlenné válik.

Bill Gates szerint a megoldás a H1-B korlátozásainak feloldásán kívül az lehet, hogy az amerikai iskolákban mielőbb bevezetik már a kicsiknek is az informatikai oktatást. A rendezvényen ugyanakkor - ahol Gates a kérdést felvetette - nem talált túl kedvező fogadtatásra az ötlet. Egy felszólaló ugyanis rámutatott, hogy más megoldást kellene találni a problémára, mivel az átlagos amerikai munkanélküli rátánál az amerikai informatikusok körében jóval magasabb az állástalanok aránya. Így igazán semmi szükség nincs a helyi szakemberek elől a munkahelyeket elhappoló még több külföldi munkavállalóra.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások