Szerb mobilszolgáltatót vettek az osztrákok

Szerb mobilszolgáltatót vettek az osztrákok

2005. május 14. 13:01, Szombat
Osztrák konzorcium kezébe került a legnagyobb szerbiai mobiltelefon-szolgáltató vállalat, a Mobtel legalább 42 százaléka.

A vásárló úgy bonyolította le az ügyletet, hogy nem várta meg, amíg lezárul a szerb vállalat tulajdonlása körül folyó jogi vita a zürichi nemzetközi döntőbíróságon. Martin Schlaff osztrák üzletember megerősítette Belgrádban azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint konzorciuma, a Schlaff Group Bécsben aláírta az adásvételi szerződést a moszkvai székhelyű BK Trade vállalat megvételéről. A BK Trade a Bogoljub Karic szerbiai milliomos tulajdonában lévő BK-csoport érdekeltségébe tartozik, és az alapító okirat szerint 51 százaléka van a Mobtelben. A többi 49 százalék az állami kézben lévő szerb postáé (PTT).

Az állam ugyanakkor elvitatja a tulajdoni arányokat, azt állítja, hogy Karicék nem a tulajdoni arányoknak megfelelő összeggel járultak hozzá a Mobtel megalapításához, vagyis a PTT részesedése a valóságban nagyobb az alapítói okiratokban szereplő összegnél. A szerb kormány szerint a PTT-nek 58,76 százaléka van a vállalatban.

A tulajdonjogi vita javában zajlik a zürichi nemzetközi döntőbíróság előtt, mindenesetre az osztrák konzorcium azt állítja, hogy a BK Trade megvásárlásával 42-51 százalékhoz jutott a Mobtelben. A vételárat nem hozták nyilvánosságra. Belgrádi sajtóértesülések szerint következő lépésként a Mobilkom Austria ajánlatot tesz a szerb államnak a kezében lévő részvények megvásárlására, így a Schlaff Group és a Mobilkom partnerré válhat a szerbiai cégben. Jelzés értékű, hogy Schlaffal együtt Belgrádban járt pénteken Hubert Gorbach osztrák alkancellár, tárgyalt Vojislav Kostunica szerb miniszterelnökkel, és azt mondta neki, hogy Bécs támogatja a Mobilkomot szándékaiban.

A kormányilletékesek nyilatkozataiból azonban kitűnik, hogy meghökkentette őket az osztrákok és Karicék kiegyezése, kiváltképpen az, hogy a vevő - saját bevallása szerint - nyolc hónapon át tárgyalt az eladásról a kormány tudta nélkül. Milan Parivodic, külgazdasági kapcsolatokért felelős miniszter szerint a pénteki tárgyalásokon részletesen tájékoztatták az osztrák vevőt a tulajdonjogi vitáról, és arról, hogy az állam magát tekinti többségi tulajdonosnak, a jogi vita lezárása után pedig a szerb törvények szerint fognak eljárni a hatóságok. Ez utalás arra, hogy nyilvános pályázaton adják el a Mobtel állami részét.

Schlaff konzorciuma, hasonló képletet alkalmazva, 2002-ben egy osztrák bank közreműködésével már szert tett a tisztázatlan tulajdonú bolgár Mobiltelre, amelyet két évvel később átpasszolt a Telekom Austriának. Ide tartozik az is, hogy Karic március elején jelentette be, hogy eladta a BK Trade-et a moszkvai Alfa Groupnak, de mára kiderült, hogy ez nem igaz: az orosz vevő valami oknál fogva visszalépett a vásárlástól.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások