Hollandia köszöni, nem kér az európai hackerkonferenciából

Hollandia köszöni, nem kér az európai hackerkonferenciából

2005. május 24. 12:39, Kedd
A What the Hack a legnagyobb európai hackerkonferenciának számít, ám ez sem hatotta meg a hollandiai Boxtel település polgármesterét, aki kijelentette: nem hajlandó engedélyezni a konferencia megrendezését.

Új helyszínt kell keresniük a What the Hack nevű rendezvény szervezőinek. A polgármester azért nem hajlandó engedélyezni azt, mert szavaival élve a What the Hack "veszélyeztetné a biztonságot és a rendet". Rop Gonggrijp, a konferencia főszervezője azonban még bízik abban, hogy sikerül megállapodniuk a boxteli városvezetőkkel. A szakember szerint az egész probléma oda vezethető vissza, hogy a polgármesternek téves elképzelései vannak arról, hogy mi is történik egy ilyen hackerkonferencián. Gonggrijp rámutatott arra, hogy 1989 óta - azaz mióta minden 4. évben megrendezik a What the Hack-et - még soha nem történt semmilyen "káros esemény", sem a valódi életben, sem pedig online.

Andy Müller-Magun, a német Chaos Computer Club (CCC) nevű szervezet vezetője is meglepőnek tartja a boxteliek döntését. Szerinte lehet, hogy sokan még mindig azt hiszik, hogy egy ilyen rendezvényen a hackerek azért gyűlnek össze, hogy illegális módon, idegen számítógépekbe törjenek be.

Amennyiben nem születik megállapodás, akkor a világ minden részéről mintegy 3000 résztvevőt váró szervezők jogi lépéseket kezdeményeznek a város vezetői ellen. Véleményük szerint az olyan témák, mint az "állampolgárokat felügyelő állam", "a biometriai igazolványok és RFID-chipek növekvő veszélyei", "a szoftverszabadalmak hatása Európára", "hogyan védjük meg az adatainkat az idegenektől", a "vezeték nélküli internet-hozzáférési lehetőségek a harmadik világ országaiban" vagy a "számítógépes biztonság különböző aspektusai" nem nevezhetők a "közbiztonságot és a közrendet veszélyeztetőnek".

A rendezvényre a Boxtel melletti Liempde rendezvény- és kempingterületen kerülne sor idén július 28-a és 31-e között. A szervezők alternatív helyszínről még nem gondoskodtak.

Magyarországon 2003-ban Tatabánya adott otthont az első magyar hackerkonferenciának, méghozzá július 5-én és 6-án. A hiánypótló, nonprofit rendezvény történelmi mérföldkőnek számított a hazai informatikában. A Hacktivity névre keresztelt rendezvény egyik célja az volt, hogy olyan informatikai alapfogalmakat tisztázzon, amelyeket ma Magyarországon egyáltalán nem, vagy rosszul értelmeznek. A másik fontos célkitűzés pedig egy olyan szubkultúra megismertetése volt a felhasználókkal, amely minden fejlett országban jelen van, elősegítve az adott ország informatikai kultúrájának fejlődését.

Az első Hacktivity-t 2004. augusztus 14-én és 15-én követte a második, Hacktivity 2.0 nevű rendezvény is, amelyet a budapesti Gutenberg Muvelodési Központban rendeztek meg. A témák között éppúgy megtalálható volt az informatikai biztonság, mint a biztonság és az intelligens kártyák kapcsolata, a biometria, a kéziszámítógépek biztonsága, a spamek, a vírusok, az IPv6, a hálózatok és az IP gerinchálózatok biztonsága, a titkosítások, a kódfejtés. Összességében elmondható, hogy mára Magyarországon a Hacktivity egy olyan rendezvénnyé vált, amelyen bátran megjelennek a számítógépes biztonsági cégek is.


A www.hacktivity.hu internetes oldalon a szervezők így írnak a konferenciáról: a Hacktivity célja, hogy fiataloknak is elérhetővé tegyen olyan színvonalas szakmai előadásokat, amelyeket eddig csak ún. "döntéshozó" típusú szakemberek hallhattak, mindezt pedig egy kötetlen, laza, ugyanakkor szakmailag nívós találkozó keretein belül. A Hacktivity szervezői hisznek abban, hogy az informatikai biztonság újdonságainak,veszélyeinek megismerése legalább annyira az átlag felhasználókra tartozik, mint az előbb említett cégvezetőkre.

Idén is lesz Hacktivity, a hivatalos oldalra nemrég került fel a 2005-ös esemény hivatalos versenykiírása, melynek helyszíne ismét Budapest lesz, az időpont pedig várhatóan 2005 szeptembere.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások