Digitális gazdasági ötéves tervet készített az EU

Digitális gazdasági ötéves tervet készített az EU

2005. június 2. 21:15, Csütörtök
Az i2010 kezdeményezés a digitális gazdaság megvalósításához az európai társadalom minden politikai és gazdasági segítségét igénybe veheti, legyenek azok ipari együttműködések, kutatásfejlesztési projektek vagy jogi lehetőségek.

Az európai gazdasági és tudományos élet támogatása és fellendítése a célja az i2010 Kezdeményezés nevű programnak. Az Európai Bizottság által elfogadott projekt elsőrendű feladata az információs társadalomban és a médiában foglalkoztatottak létszámának az emelése. Az ötéves program az EU versenyképességi világelsőségét célzó lisszaboni stratégia részét képezi.

Mint azt Viviane Reding, az Európai Unió információs társadalomért és a médiumokért felelős biztosa elmondta, az Európai Bizottság elsősorban a szélessávú internethozzáférések további kiépítését támogatja. Rámutatott, hogy ma a különféle technológiák - kábeltévék, internet, mobiltelefon - egyre inkább keverednek, ezért jobb szabályozásra és közös fejlődésük bátorítására van szükség. Ahhoz, hogy megvalósulhasson a digitális európai gazdaság létrehozása minden plusz forrást fel kell kutatni és meg kell teremteni ennek a gazdaságnak a piacorientált, rugalmas és akár a jövőben is érvényes működési és jogi feltételeit. Kiemelt területnek számítanak majd az információs és kommunikációs technológiák, illetve az olyan területek, mint például a nanotechnológia.


Viviane Reding

Az i2010 Kezdeményezésnek három fő pontja van: az első egy nyílt és egységes versenyfeltételeket kínáló európai uniós információs társadalmi és médiapiac létrehozása. A második az információs és a telekommunikációs technológiák területén kutatás-fejlesztésre szánt európai uniós összegek megemelése 80 százalékkal. Az Európai Unió jelenleg lakosonként csak 80 eurót költ kutatásfejlesztésre, míg az EU legfőbb gazdasági ellenfeleinek számító Japán 350 eurót, az Egyesült Államok pedig 400 eurót. A harmadik pont egy minden európai uniós állampolgár számára nyitott információs társadalom megteremtése lehetővé téve, hogy a digitális technika és az internet előnyei rövid időn belül mindenki számára elérhető legyen.

Az Európai Bizottság egyúttal felszólította az EU tagországait, hogy idén október közepéig fektessék le a nemzeti reformprogramjaikban az információs társadalom területét érintő prioritásaikat. Az audiovizuális médiaszolgáltatásokat érintő előírásjavaslatokat idén év végéig, az elektronikus kommunikáció korszerűsített jogi szabályozástervezetét és egy közös európai uniós információtechnológiai biztonsági stratégiát 2006-ig, míg a digitális jogok közigazgatásáról szóló javaslatokat 2006-2007-ig kell elkészíteni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások