Német zenediszkont ellen lépett fel az IFPI

Német zenediszkont ellen lépett fel az IFPI

2005. június 14. 10:21, Kedd
Újabb vállalatnak gyűlt meg a baja az IFPI-vel. Bár a CD Wow nevű német online zenei CD-áruház megúszta komolyabb következmények nélkül az esetet, a cég üzemeltetői alighanem egy jó darabig emlékezni fognak az ügyre.

A Nemzetközi Zenei Ipari Szövetség (IFPI) már az import zenei CD-ket sem nézi jó szemmel. A szervezet számára már régóta szálkának számítanak az azokból az államokból származó "párhuzamos zenei CD-importok", amelyek nem tagjai az európai gazdasági térségnek (EWR). Ezek a szállítmányok ugyanis az európai szerzői jog szerint tilosak. Érthető tehát, hogy az IFPI igyekszik kiszűrni ezeket a CD-ket, illetve fellép az ezeket eladásra kínáló vállalatok ellen.

A CD Wow 2003 óta importálta be a Távol-Keletről a legnevesebb zenei előadók és együttesek albumait, ezért figyelt fel a cégre a szakmai szervezet. Végül az ügynek peren kívüli egyezség lett a vége, a CD Wow vezetői meghajoltak az IFPI akarata előtt. A Nemzetközi Zeneipari Szövetséggel kötött megállapodás keretében a diszkontáruház többek között vállalta, hogy a jövőben nem fog az európai gazdasági térségen kívülről származó CD-ket forgalmazni. Mivel a szabad árumozgási jog csak az Európai Unión belülre vonatkozik, így annak továbbra sincs semmi akadálya, hogy a német online bolt audio-CD-ket hozzon be például Nagy-Britanniából.


Az persze már teljesen más kérdés, hogy jó-e ez így ahogy most van, hiszen az európai uniós állampolgárok gyakorlatilag elesnek az európai gazdasági térségen kívüli előadók albumaitól. Jogos tehát a kérdés, hogy hol van a kulturális nyitás? A PC Welt híroldal információi szerint a megállapodás egyik következménye lehet majd, hogy drágulni fog a többi hasonló zenebolt kínálata, hiszen a bevételkiesést valamilyen módon ezeknek a forgalmazóknak kompenzálniuk kell.

A Chip német hírportál szerint bár a CD Wow elég ismeretlen cégnek számít Európában, világszerte mintegy száz országban képviselteti magát. Az európai jog egyébként kimondja, hogy egy adott felvétel vagy album esetében a forgalmazónak minden országra külön forgalmazói joggal kell rendelkeznie.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások