43 kutatóprogramot támogat Bill és Melinda Gates alapítványa

43 kutatóprogramot támogat Bill és Melinda Gates alapítványa

2005. június 29. 23:46, Szerda
A Bill and Melinda Gates alapítvány korábbi felhívására több, mint ezer beadvány érkezett, a kuratórium tagjai ezek közül választották ki azokat, amelyeket a szervezet támogatni fog.

Mint ismeretes, Bill Gates a Microsoft társalapítója rendszeresen adakozik jótékony célokra, nemrég például 450 millió dollárt ajánlott fel olyan kutatásokra, amelyek segítenek a harmadik világ betegségeinek leküzdésében. A nyertes pályázatok között szerepelnek hűtést nem igénylő és por formában szállítható hatóanyagok, vagy egy kutató ötlete, miszerint genetikailag úgy változtatnák meg a moszkitókat, hogy azok ne tudják terjeszteni a Dengue-lázt. Utóbbi betegségben a trópusokon évente több millió ember betegszik meg.

Harold Varmus, a kuratórium elnöke elmondta: meglepődött, hogy milyen sok érdekes ötlettel álltak elő a betegségek leküzdésére a tudósok és a kutatók a világ minden tájáról. Az alapítvány végül 14 kategóriában összesen 43 beadványt tartott érdemesnek a támogatásra. 15,4 millió dollárt kapott Paul Yager, a Washingtoni Egyetem kutatója egy úgynevezett vértesztkártya létrehozására, amellyel minden adat kimutatható a vérből, legyen szó alultápláltságról vagy a HIV-vírusról. A kártyát elég csak betenni egy PDA-készülék kártyaolvasójába és tíz percen belül megjelennek az adott beteg adatai.

Az Oxfordi Egyetem munkatársa, Adrian Hill tízmillió dolláros támogatást kapott egy olyan szimulátor kifejlesztéséért, amely kimutatja, hogy melyik a leghatékonyabb módszer az immunrendszer megerősítésére az olyan betegségek ellen, mint az AIDS, a malária vagy a tuberkulózis. 9 millió dolláros közös támogatást kapott az alapítványtól a Hepatitis-C elleni hatóanyag kidolgozására a Hannoveri Egészségügyi Főiskola és a braunschweigi Biotechnológiai Kutatótársaság (GBF).

A GBF tudományos munkájáért felelős és a közös projektet vezető tudós, Rudi Balling professzor elmondta, világszerte mintegy 170 millió ember fertőződött meg Hepatitis-C vírussal, csak Németországban 600 ezer beteget tartanak nyilván. A legtöbb páciens a vírus kiváltotta fertőzésekben vagy májrákban halnak meg. A problémát az ellenanyag kifejlesztésénél az jelenti, hogy a kísérletekhez nem lehet embereket használni, a szóba jöhető kísérleti alanyok közül pedig az egér például immunis a vírusra. A Hepatitis-C kórokozója csak az emberi májban tud kifejlődni. A megoldás az lehet, hogy emberi májsejteket ültetnek be az egerekbe és így már kikísérletezhető a betegség ellenszere.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások