Internetes bűnmegelőzés Borsod megyében

Internetes bűnmegelőzés Borsod megyében

2005. július 9. 10:13, Szombat
A Borsod - Abaúj - Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság új bűnmegelőzési lakossági kommunikációs ötlete az ELBIR (Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer).

A Borsod - Abaúj - Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságon döntés született merőben újszerű és hatékonyabb bűnmegelőzési módszerek alkalmazására, elsősorban a lakosság felé történő közvetlenebb kommunikáció megvalósítására. A bevezetésre kerülő lakossági tájékoztatási rendszerről dr. Kökényesi Antal r. vezérőrnagy megyei főkapitány adott tájékoztatást. Az eseményen részt vett Bárdos Balázs, Ózd város alpolgármestere és Bacsó János, Ónod község polgármestere is.


A főkapitány szerint korábban a rendőrség szakmai tevékenységének szinte egyetlen mércéje a bűnügyi statisztikai adatok voltak, ezen belül is az ismeretlen tettes elleni eljárások felderítésére vonatkozó mutató szám. Ezek az adatok a rendőrség munkájáról adnak képet, de a lakosság szubjektív biztonságérzetét nem mutatják. Ugyan a bűnmegelőzés széles körű társadalmi összefogást igényel, de a rendőröknek ebben a munkában kiemelt feladatuk és szerepük van. Kiemelte, hogy amikor az állampolgárok jogsértésekkel, bűncselekményekkel találkoznak "rendőrért kiáltanak", és ezt a kiáltást mindig, minden körülmények között meg kell hallani.

A megújulás lényege a rendőri bűnüldözési, bűnmegelőzési tapasztalatok átadása, a közös gondolkodás kialakítása, és ahol szükséges a rászorulókról való közös gondoskodás. Céljuk az, hogy az önkormányzatok, azok szakintézményei és rajtuk keresztül az állampolgárok tájékozódjanak a rájuk leselkedő veszélyekről, ismerjék meg lehetőségeiket, és éljenek azzal, szerveződjenek, fejlesszék védelmi képességeiket.

A leírtak alapján kezdi meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság 2005. júliusától Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer ("ELBIR") bevezetését. Ennek lényege, hogy az internet segítségével, elektronikus levelezéssel az adott önkormányzatok és szakintézményeik részére hírlevél formájában információkat küldenek. Ezeket az intézmények saját kommunikációs csatornáikon keresztül továbbítják a lakosság, valamint a társadalmi szervezetek, egyesületek felé. Csatolva megküldik azokat az aktuális ismereteket is, melyek a polgármesternek, a háziorvosnak, az ő szakmai segítőinek, vagy az iskola nevelőtestületének szakmai tevékenységéhez szükségesek.


A megye speciális helyzetben van, mert a kis lélekszámú települési rendszer nehezíti a közvetlen lakossági kommunikációt, a települések vagy nem rendelkeznek önálló intézményrendszerrel, vagy ha ki is épültek, kommunikációs oldalról nehezen elérhetők. A megye erősen osztott településszerkezetű, 7247 négyzetkilométeren összesen 357 település található. A települések 61%-a (218) 1.000 fő alatti népességű, mindössze 15 község éri el a 3.000 fős lélekszámot. Ez a városokkal együtt 38 település (10,6 %). Ráadásul a százezer lakosra számított bűnelkövetők száma az országban itt egyik legmagasabb.

A rendőrség reményei szerint az Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer lehetőséget ad a rendőrség és a bűnmegelőzésben érintett szakmai szervezetek, önkormányzatok és a lakosság közötti közvetlen kapcsolatra. A bűncselekmények folyamatos figyelemmel kísérése lehetőséget ad arra, hogy sorozat jellegű, vagy azonos elkövetési módszerű bűncselekmények esetén közvetlen felhívják az érintett kistérségek, települések lakosainak, önkormányzati vezetőinek figyelmét a problémák megjelenésére és a védekezés módjára, illetve a szükséges helyi intézkedések megtételére.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások