Mobilzavarókat szerelnek fel a börtönökben

Mobilzavarókat szerelnek fel a börtönökben

2005. szeptember 29. 14:25, Csütörtök
Baden-Württembergben megunták, hogy az elítéltek rendszeresen mobiltelefonálnak. A szövetségi tartomány igazságügyi minisztere, Ulrich Goll éppen ezért kezdeményezte a német szövetségi tanácsban, a Bundesratban, hogy a jövőben szereljenek fel mobilzavaró-állomásokat a fegyintézetekben.

"Jelenleg tilos a mobiltelefonok használata a német börtönökben. Ennek ellenére a rabok folyamatosan használják a becsempészett készülékeket és nincs igazán hatásos módszer ennek megakadályozására" - nyilatkozta Stuttgartban Ulrich Goll. A kezdeményezést már most sokan támogatják, hiszen ez a probléma gyakorlatilag az összes német fegyintézetet érinti - függetlenül attól, hogy melyik szövetségi tartományban vannak.

"A mobilkészülékek ma már olyan kisméretűek, hogy akár a testnyílásokban is becsempészhetők a börtönökbe és mivel a látogatók motozási lehetőségeit a törvény szigorúan korlátozza, így a büntetés-végrehajtásban dolgozó kollégák és kolléganők szinte tehetetlenek" - érvelt a kezdeményezés mellett a baden-württembergi politikus. "Használatukkal a rabok tovább szőhetik kis üzleteiket, bárkit elérhetnek vagy megfenyegethetnek vagy kapcsolatba léphetnek a szabadon lévő bűntársaikkal és megszervezhetik a szökésüket. Ezt pedig nem hagyhatjuk" - mondta Goll.

A szakemberek több módszerrel is próbálkoztak. Eleinte a mobiltelefon-kereső készülékeket vetették be, ám ezek csak akkor jeleznek, ha az eszközzel éppen telefonálnak. Az SMS-eket ráadásul sehogyan sem lehet nyomon követni. A megoldást úgy tűnik, tényleg a mobilzavaró-állomások felszerelése jelentené. Van azonban egy kis gond: ezek használatát tiltja a jelenleg hatályban lévő telekommunikációs törvény. Ezt tehát először módosítani kell, de utána már semmi sem áll a javaslat megvalósulásának az útjában.

Az ügyben megkerestük a hazai Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnokságát, ahol Yazbekné Szabó Katalin bv. alezredes elmondta, hogy a Szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás szabályairól szóló igazságügyminisztériumi rendelet határozza meg, hogy a fogvatartottak milyen használati tárgyakat tarthatnak maguknál, és ezek között természetesen nem szerepel a mobiltelefon.

A szóvivő kiemelte, hogy ennek ellenére természetesen egyes fogvatartottak és kapcsolattartóik mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a szabályokat kijátszva mobil készüléket juttassanak be a büntetés­végrehajtási intézetekbe. "Bár a kapcsolat­tartásnak léteznek legális formái, mint a látogató fogadása havonta legalább egy alkalommal, távbeszélő használata az engedélyezett formában és gyakorisággal (heti egyszer minimum öt perc), levelezés korlátlanul az engedélyezett illetve a jogszabályban meghatározott személyekkel, illetve a csomagküldés. A tiltott tárgyakat többnyire csomagban próbálják bejuttatni a hozzátartozók igen leleményes módon. Ellenőrzéskor találtak már füstölt pulykacombban, kenyérben, borotvahabban, plüssállatban elrejtett készüléket" - nyilatkozta az alezredes.

"A biztonság és a felderítés érdekében kiemelten kezeljük a személyzet folyamatos képzését. Számos módszer létezik a felderítésre. Minden csomag az intézetbe érkezéskor csomagvizsgáló berendezésen halad át. A körleten az érintett fogvatartott jelenlétében valamennyi csomagot felbontják. Ekkor eredményesen alkalmazható a kézi fémkereső. Sajnos a körültekintő ellenőrzés mellett is bekerülhet a körletbe készülék, ezek kiszűrését szolgálja a rendszeres biztonsági ellenőrzés, vizsgálat, motozás illetve a rádiótelefon működését érzékelő berendezés. Az ellenőrzéseknek köszönhetően tavaly 793 darabot, idén, 2005-ben pedig eddig 610 készüléket sikerült felderítenünk. Hazánkban is folynak tárgyalások az úgynevezett árnyékolási technikák alkalmazásáról" - mondta el Yazbekné Szabó Katalin.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások