Megújuló energiaforrások ökoközpontja Nagypáliban

Megújuló energiaforrások ökoközpontja Nagypáliban

2005. október 8. 09:25, Szombat
Az északnyugat-zalai Nagypáli községben 174 millió forint költséggel 2007 végére létrejön a Megújuló Energiaforrások Innovációs Ökocentruma (MEIÖ) az Interreg III A pályázati támogatás segítségével. Ezt a Zala megyei Fejlesztési Kht. három osztrák szakmai partnerrel közösen nyerte el.

2006 tavaszán megkezdődik a kétszintes, 425 négyzetméter hasznos területű, energiaigényét naphőből, biomasszából és kisebb részt szélből nyerő nyugat-dunántúli bemutató, tanácsadó és háttér-szervező központ építése a 321 lakosú kisközségben. "Nemcsak a vonatkozó uniós irányelvnek való megfelelés elősegítése, hanem az önkormányzatok és családok természet adta, olcsóbb energiához jutása, a vállalkozások versenyképességének fokozása, s egyben a környezetvédelem követelménye ösztönözte ennek a jelentős osztrák szellemi-tapasztalati tőkére támaszkodó, közös programnak az elindítását" - összegezte a célt Kasza Sándor, a kht ügyvezetője.

A projekt szerves része három, polgármesterek, falugazdászok, energetikai szakemberek, mérnöki irodák számára tartandó regionális konferencia, majd egy 15 napos - működő alternatív energia-rendszereket bemutató és gyakorlati feladatokat adó - tréningsorozat. Ezen a biomassza-, biogáz-, a nap-, szél- és vízenergia hasznosításáról, az energia-ültetvények telepítéséről kapnak ismereteket a résztvevők.

A régió összes önkormányzata és érdeklődő cége számára a megújuló energiaforrások minta-projektjeit tartalmazó "best pactice" kötetet is kiadnak. Közel 1500 mezőgazdasági, fa- és élelmiszeripari biomassza-termelő, illetve potenciális energiafelhasználó körében végeznek kereslet-kínálat felmérést a nyugati országrészben, majd ez alapján könyvbe foglalják a régió 5 éves energia-koncepcióját.

"Mindez által olyan helyi, kistérségi, vállalkozói fejlesztések sora indulhat el, amelyek az átadásuktól számított 5. év után évente 4 milliárd 574 millió forint értékű hő- és villamos energiát állítanak elő megújuló forrásokból. Emellett a többlet áramot garantáltan értékesíthetik a mindenkori piaci áron, nem szólva a munkahelyteremtés számtalan lehetőségéről" - vázolta a leendő ökoközpont működésének "végkimenetét" Kasza. A 2007 őszére átadandó nagypáli MEIÖ 174 millió forint költségének 75 százalékát az uniós pályázati pénzből fedezik, a többi állami, illetve kht-forrás.

Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere elmondta: helyben már van gyakorlati "előélete" és lesz folyatása a fejlesztési kht megújuló energiaforrás programjának. Ilyen a faluház és két másik kisebb középület fűtését és melegvizét biztosító 140 négyzetméternyi napkollektor sor és a 91 százalékos hatásfokkal működő két faelgázosító kazán. "A megépült 24 lakásos, majd a további 90 otthont befogadó lakóparkunkat 1400 kilowattnyi hő- és 300 kilowatt villamos energiát termelő biomassza-erőmű látja el. Beruházási tenderének elkészítéséhez 24 millió forint Phare CBC-támogatást nyert az önkormányzat; magántőkéből és újabb uniós pályázat segítségével pedig két év múlva szeretnénk megépíteni az erőművet" - közölte a polgármester.

Hozzátette: a lakópark- és megújuló energia-beruházások nyomán a község mostani 321 fős lélekszáma az évtized végére 800 fölé emelkedhet, miként a helyben foglalkoztatás jelentős növekedésére is számít.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások