10 éves a Java - 5. Sun Java Fejlesztői konferencia

10 éves a Java - 5. Sun Java Fejlesztői konferencia

2005. október 13. 14:25, Csütörtök
Több mint 600 érdeklődő az 5. Sun Java Fejlesztői konferencián, 60 fölötti regisztrált a Java Fejlesztői Versenyen.

A Sun Microsystems a korábbi évek sikerein felbuzdulva idén ötödik alkalommal rendezi meg - az amerikai JavaOne esemény hazai "megvalósításaként" - a Sun Java Fejlesztői konferenciát. Az idei rendezvény kiemelkedő célja, hogy a Java technológia interoperabilitási és szolgáltatásorientált jellemzőit mutassa be. Az eseményen új generációs alkalmazásokkal és feljesztő eszközökkel (Java EE 5, Java SE 6, Sun Java Studio Creator és Enterprise), esettanulmányokkal (többek között az interoperabilitással: a Java és a .net kapcsolatával, a JES alapú alkalmazásfejlesztéssel, a Java mobiljáték-fejlesztés elméletével és gyakorlatával, a Grid környezetben megvalósuló Jini technológiára épült alkalmazásokkal), valamint olyan technológiai újdonságokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, mint a Sun Java Enterprise Integration Suite (előtte SeeBeyond ICAN) vagy a NetBeans fejlesztői környezet.

A vállalat idén is meghirdette a Sun Java Fejlesztői versenyt, hogy ezzel is támogassa a Java fejlesztői közösséget, valamint a hazai intellektuális termékexportot. A vállalat a Java születésének 10 éves évfordulójának tiszteletére idén új kategóriát is kitűzött a hazai magánszemélyek és cégek számára.

A verseny témái a "Web-szolgáltatások megvalósítása J2EE 1.4 alapon", valamint a "születésnapi" kategóriában "10 éves a Java". Míg az első kategóriában nevezők feladata egy olyan desktopoldali komponens vagy szerver portlet fejlesztése volt, amelyik hozzájárul egy vállalat, intézmény valós üzleti problémájának megoldásához, a különdíjért folyó versenyben a Sun a legkreatívabb, az 1.5 Java környezetet legjobban kihasználó maximum 10 kbyte (10 240 byte) méretű alkalmazást díjazta.

A versenyre több mint 60-an regisztráltak, ami a tavalyi év hasonló versenyére regisztrált jelentkezők közel másfélszerese. A regisztráltak mintegy egynegyede nyújtott be pályázatot a fent nevezett kategóriákban. A zsűri elbírálása alapján, az első kategória díjazottja a JavaLightTeam csapat (Karóczkai Krisztián, Kohuth Kornél és Márton István) lett, nyereményük: egy Opteron munkaállomás. A díjazott pályamű neve: tanOn, amely - távoktatásra épülő - szoftveres oktató rendszer lehetővé teszi a költség- és tudáshatékony oktatás megvalósítását az üzleti szervezetek számára.

A második kategóriában Schnautigel András munkáját díjazta a zsűri. A megalkotott alkalmazás neve: jNet, egy kliens-szerver architektúrájú elosztott program, amely numerikus feladatok megoldására alkalmas (jelen esetben egy Mandelbrot-halmaz számítást valósít meg). A pályamű elkészítője alátámasztotta a Java technológia azon tulajdonságát, hogy kis méretben is lehet Java alapú kliens-szerver alkalmazást készíteni. A pályázó díja: a San Franciscóban megrendezendő JavaOne konferencián történő részvétel.

A pályázatokat elbíráló héttagú szakmai zsűri tagjai között található az OTP Bank Rt., az FMC Tanácsadó és Informatikai Kft., a Veszprémi Egyetem, a NETvisor Informatikai és Szolgáltató Kft., a Computerworld újság, valamint a Sun Microsystems Kft. képviselője.

"Többen regisztráltak az idei programozói versenyre, mint azt tették a tavalyi évben, azonban a pályázók feladata csak látszólag volt egyszerű. Sokkal nehezebb ugyanis egy üzleti alkalmazást megírni, mint egy játékprogramot. Többek között ez lehet az egyik oka annak, hogy a Java Fejlesztői Versenyre regisztráltak mintegy negyede nyújtott be végül is pályázatot. Továbbá nem volt könnyű feladat 10 Kbyte méretbe bezsugorítani egy alkalmazást. A legnagyobb kihívást azonban - úgy tűnik - mégis a pályamunkák dokumentálása jelentette. Azok dokumentáltságának, sok helyütt tapasztalható, hiányosságai miatt döntött úgy a zsűri, hogy kategória győzteseket nem, csak díjazottakat hirdet meg" - nyilatkozta dr. Juhász Zoltán, a zsűri tagja, a Veszprémi Egyetem Információs Rendszerek Tanszékének tanára.

"A pályamunkák közül említést érdemel a Belica András készítette LandFlight nevű játék, amely hűen tükrözi azt a bravúros teljesítményt, ami ahhoz kellett, hogy az alkalmazás beleférjen a verseny és a kategória szabta 10 Kbyte méretbe, valamint a PartSoft által megalkotott FeeTures alkalmazás, lévén ez utóbbi használta a legtöbb Java 5 funkciót és klasszikus példája a demo implementálásnak Java-ban." - nyilatkozta Kristóf Judit a Sun Microsystems marketing igazgatója.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások