Hamarosan megjelennek az interaktív grafikák

Hamarosan megjelennek az interaktív grafikák

2005. október 15. 14:58, Szombat
2007-től interaktív mozgó grafikákat jeleníthetnek meg a mozijegyeken, az újsághirdetéseken vagy akár a müzlis dobozokon, állítja a német elektronikai óriás, a Siemens. A cég kutatói ugyanis egy a papír vastagságával vetekedő, nyomtatható interaktív képernyőt fejlesztettek ki.

Egy gyógyszeres doboz például egyetlen gombnyomásra megjelenítheti a gyógyszer és az adagolás leírását, mindezt több nyelven, vagy egy kiállítás belépőjén le lehet kérni az általunk érdeklődésre méltatott standok elhelyezkedését. A prototípus még monokróm, mindössze két színt tud váltogatni, igaz, ezt kevesebb mint fél másodperc alatt teszi.

Egy működő modellt kiállítottak a Frankfurtban megrendezett Plastic Electronics 2005 kiállításon is. Képernyője gyorsabban és nagyobb felbontással működik, mint bármelyik előző prototípus, emellett egyszerűbb és olcsóbb is az előállítása, mint az elektronikus papíreszközöké, melyek inkább a lefelé gördülő képernyőkre emlékeztetnek, és jelenleg még kapcsolatban kell lenniük egy számítógéppel is. Az új képernyő teljesen különállóan is, mindössze egyetlen akkuval kiegészítve használható.


A prototípus működés közben, amint felhasználója egy térképet görget

Fejlesztője, Axel Grelt szerint idővel megalkotható lesz egy színes változat is. A képernyő egy elektrokróm anyagrétegből áll, melyet két elektródaréteg fog közre. Az anyag elektromos áram hatására vált színt. A felső elektródaréteg átlátszó manyagból készült, így nem zavarja az átláthatóságot.

A Siemens által alkalmazott elektrokróm keverékről, melyben a képernyő gyorsasága rejlik, nem hoztak nyilvánosságra részleteket, ezek az anyagok azonban leggyakrabban vezetőképes polimereket alkalmaznak, mint a polianilin. Az elektróda rétegek konduktív vonal sorozatokból állnak, melyek egymáshoz képest 90 fokban helyezkednek el, azaz egy pixel két, egymást a megfelelő ponton metsző vonal bekapcsolásával aktiválható.

A kijelzőt egy nyomtatott áramkör vezérli, az energiát pedig egy rendkívül vékony, hajlékony, nagy tömegben nyomtatható akku vagy egy napelem adhatja. A cél a teljes eszköz - kijelző és energiaforrás - megalkotása ugyanazzal a nyomási módszerrel, hogy a gyártási költségeket a lehető legalacsonyabb szinten tartsák. A Siemens várakozásai szerint 2007-re érik el mindezt.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások