Saját digitális könyvtárat indítanak a kiadók

Saját digitális könyvtárat indítanak a kiadók

2005. október 24. 15:55, Hétfő
Újabb fejezetéhez érkezett a Google, valamint a másik oldalán álló kiadók és szerzők közötti küzdelem: német kiadó vállalatok egy csoportja saját internetes szolgáltatást indít a könyvek népszerűsítésére.

A Reuters a múlt hét kedden indult, és vasárnap véget ért Frankfurti Könyvváráson készített interjút Matthias Ulmerrel, aki a kiadókat tömörítő szervezet képviseletében áll a projekt élén. Elmondása szerint a vállalatok fő célja, hogy a Google ne tárolja saját szerverein a digitálisan elérhetővé tett könyvek szövegét, hanem mindez maradjon a kiadók birtokában. Ennek érdekében létrehozzák saját webalapú szolgáltatásukat, amelyen keresztül az érdeklődők beleolvashatnak a kötetekbe, és kikölcsönözhetik, vagy akár meg is vásárolhatják azokat.

Állításuk szerint a maga nemében ez lenne az első nemzeti projekt. A német kiadók létrehoznák saját hálózatukat, amelyhez a Google és a többi internetes kereső is hozzáférne, ám a teljes tartalom kizárólag a működtetők számára lenne elérhető. Ullmer leszögezte, hogy jelenleg is több keresővel folytatnak tárgyalásokat, és nagy reményeket fűznek ahhoz, hogy sikerül megállapodniuk a Google vezetésével. Hozzátette, hogy a könyvkiadóknak tanulniuk kell a zeneipar példájából, és mindenáron el kell kerülniük az illegális példányok elterjedését.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Képek a frankfurti könyvvásárról

A tervhez nem volt könnyű meggyőzni a kiadókat, sokuk ugyanis eleinte nem volt érdekelt egy ilyen kezdeményezésben. Bár a Deutsche Welle a múlt héten úgy vélte, hogy a németországi cégek sokkal kedvezőbben fogadták a Google terveit amerikai kollégáikhoz képest, bőven maradtak még ellenérzéseik. Jelenleg azonban már mintegy 100 kiadóval számolhatnak, és ez elegendő ahhoz, hogy áprilisra beindítsák a szolgáltatás tesztfázisát. Ullmer szerint a kiadóknak szerverenként mintegy 3000 eurós költséggel kell számolniuk, ehhez járul még 10 euró minden egyes bedigitalizált kötet után.

Az 57. Frankfurti Nemzetközi Könyvvásáron egyébként mintegy 7000 szakmai kiállító jelent meg, akik több, mint 100 ezer kötetet mutattak be. Ezek közül mintegy 1500-ra rúgott a magyar kiadványok száma, és a magyar pavilonban a hazai szerzők idegen nyelven kiadott munkáit is bemutatták.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások