A végtagok újranövesz­tésén dolgoznak a tudósok

A végtagok újranövesz­tésén dolgoznak a tudósok

2005. október 28. 11:40, Péntek
Angol tudósok olyan módszereket kutatnak, melyekkel újranöveszthetik az elvesztett végtagokat és megelőzhetik a műtétek utáni hegesedést, reményt adva több ezer maradandó sérülést szenvedett embernek.

A Manchester Egyetem élettudományi karának munkatársai a Healing Foundation alapítvánnyal közösen egy új kutatóközpontot hoztak létre a sebgyógyulás és a szövetregeneráció tanulmányozása érdekében. Kutatásaikhoz békákat és szalamandrákat vizsgálnak, mivel mindkét kétéltű rendelkezik egy olyan génsorozattal, ami képessé teszi őket sérült végtagjaik újraalkotására.


Enrique Amaya professzor
Enrique Amaya professzor, a szövetregeneráció specialistája elmondta, a tanulmányok arról tanúskodnak, hogy a szalamandrák kevesebb mint egy hónap alatt képesek teljes új végtagokat növeszteni a testrészek regenerálásáért felelős, úgy nevezett blasztéma sejtek segítségével. Az ebihalak kilenc nap alatt növesztették vissza amputált farkrészüket, viszont miután békává fejlődtek, elvesztették regeneráló képességüket.

Az emberi embriók is képesek hegek nélkül gyógyítani sérüléseiket, azonban csupán a terhesség hatodik hónapjáig, azaz a genetikai és sejtbiológiai mechanizmusok alapjai nagyjából megegyeznek az ember és a béka esetében, vonta le a következtetést Amaya.

A tudósok remélik, hogy a rendelkezésükre álló új eszközökkel és technikákkal gyors előrehaladást fognak elérni a gyógyulás és a regenerálódás alapvető biológiájának megismerésében. Amaya szerint már a mi generációnk számára kifejleszthetők lesznek merőben újszerű kezelések az amputálásokon, súlyos baleseteken, vagy égési sérüléseken átesettek számára. A professzor egy olyan jövőt képzel el, ahol a sebek heg nélkül gyógyulnak, a végtagok pedig részben, vagy teljes egészében helyreállíthatók.

Véleménye szerint a tudósoknak első lépésként a békáknál kell elérnie a felnőttkori regenerálódást, ezáltal már be tudnánk azonosítani azt a mechanizmust, ami képessé teszi az emlősöket végtagjaik regenerálására, ahogy azt a szalamandráknál láthatjuk. A 10 millió fontos projekt legalább 25 évig fut majd.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások