Kovács Kálmán: Sikeres a HTEC-program

Kovács Kálmán: Sikeres a HTEC-program

2005. november 8. 12:28, Kedd
A Hungarian Technology Center (HTEC) program sikeres volt az elmúlt egy-másfél évben, hiszen két magyar cég már vállalatot alapított Amerikában, további kettő pedig jelentős üzleteket kötött.

Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter mai budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: a program keretében a magyar infokommunikációs cégek komoly sikereket értek el az Amerikai Egyesült Államokban, s a várakozások szerint ezt megismétlik Kínában is. A miniszter mindezt annak kapcsán mondta el, hogy az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, valamint a Magyar Technológiai Központ (Hungarian Technology Center - HTC) az Informatikai Vállalkozások Szövetségével együttműködve kedden szakmai fórumot rendezett a magyar infokommunikációs szektor ázsiai lehetőségeiről.

Az Amerikai Egyesült Államok-beli Fairfaxben, a Washingtonnal szomszédos észak-virginiai megye Vienna városában 2003 október elején nyitották meg a Magyar Technológiai Központot, míg a Hongkong tőszomszédságában lévő a dél-kínai Shenzenben az idén október közepén. A központok megnyitásának és működtetésének célja, hogy segítse a magyarországi kis- és közepes cégek által előállított magas tudástartalmú termékek és szolgáltatások külföldi piacokra való bejutását, s feltárja a konkrét üzleti lehetőségeket.

A HTEC-program 2003-ban kezdődött, ám a cégek direkt támogatása tavaly januárban indult: a minisztérium ekkor írta ki azt a vissza nem térítendő támogatást nyújtó pályázatát, ami a kis- és közepes magyar cégek amerikai piacra való jutását segítette. A program keretében eddig 142 millió forint direkt támogatást nyertek el a magyar cégek, amihez mintegy 300 millió forint saját forrás járul. Az idén újabb 50 millió forintos pályázatot ír ki a HTEC, míg az iparági támogatás keretében több mint 300 millió forint értékű szolgáltatást vehetnek igénybe az infokommunikációs cégek. Jövőre a HTEC-programra 250 millió forintot irányoz elő az IHM.

A HTEC-program indirekt módon is segíti az amerikai, illetve az ázsiai piacra való bejutást azzal, hogy a cégeknek ingyen elérhetővé és használhatóvá teszi infrastruktúráját és adatbázisát, valamint tanácsokat ad nekik. Az eseményen elhangzott, hogy jövőre a shenzeni irodán keresztül Magyarország kilép a vietnami piacra is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások