Karácsonyi fényképezőgép-ajánló

Karácsonyi fényképezőgép-ajánló

2005. december 8. 02:00, Csütörtök
Csúcskompakt digitális fényképezőgépek:

Ebbe a kategóriába a komolyabb, már-már tükörreflexes képességekkel és külalakkal felvértezett kompakt (tehát nem cserélhető optikás) gépeket soroljuk. Legtöbbjük nagy, 10-15-szörös zoom-átfogású, remek fényerejű objektívvel van szerelve. Azoknak lehet jó választás egy-egy ilyen modell, akik jó minőséget szeretnének, komolyabban érdeklődnek a fényképezés iránt, de most még nem, vagy egyáltalán, a későbbiekben sem szeretnének komolyabb összegeket fektetni objektívek vásárlásába. Ezek a gépek mind bővíthetők különböző előtétlencsével, amikkel a képminőség enyhe vagy durva rontásával tovább bővíthetjük lehetőségeink tárházát (pl. makro előtétlencsék, nagylátószögű vagy éppen tele-előtétlencsék).

A kategória egyik induló gépének számít a nem éppen új, de nagyon sikeres Konica Minolta Dimage A200. A Dimage A2 utód/kistestvért 8 megapixeles érzékelővel látták el és a Minoltánál remekül bevált 28-200-as (7,1x-es átfogású) F2.8 kezdő fényerejű GT jelzésű, nagyon jó minőségű objektívet kapta. A gép beépített "Anti Shake" CCD képstabilizátoros rendszerrel van szerelve, ez a rendszer hivatott a kézremegést csökkenteni. LCD monitora kihajtható/forgatható. Bruttó 140 000 Ft-ért egy igazán hasznos, sokoldalú utitársat vásárolhatunk. Kár, hogy nem örökölte az A2 fém vázát, így kénytelenek vagyunk műanyaggal beérni.

Klikk ide!

Komolyabb kategóriásnak számít a Fujifilm Finepix S9500 gépe, ami az egyik legújabb ebben a mezőnyben. 9 megapixeles érzékelő, 28-300 mm (10,7x) objektív, fel-le hajtható LCD és műanyag váz a főbb jellemzői. Remek zajszinttel büszkélkedhet a masina, fogása, designja a tükörreflexes gépekre hajaz, bruttó 150 000 Ft-ért remek vétel.

Klikk ide!

A kategória egyik legkomolyabbnak számító gépe a szintén nemrég bejelentett Panasonic Lumix DMC-FZ30-as modell. Ez a gép 12x-es optikai stabilizátorral ellátott objektívével és 8 megapixeles érzékelőjével a legjobb csúcskompakt jelenleg a piacon. Képminőségben talán a Fuji valamivel jobban teljesít (de zajszintben mindenképpen), viszont a 12x-szeres stabilizált optika igazán impozáns géppé teszi az FZ30-at, bruttó 155 000 Ft-os áron.

Klikk ide!

Digitális tükörreflexes vázak:

Ebben a mezőnyben bizony forrósodott a helyzet, ahogy egyre több gyártó szeretne egy szeletet ebből az igen zsíros falatból. A digitális tükörreflexes vázak (DSLR) egyre alacsonyabb árszintre kerülnek, így az amatőröknek, hétvégi fotósoknak is elérhetővé vált ez a profi képminőséget hordozó technológia. A vázak árai már a komolyabb bridge/csúcskompakt kamerák árait súrolják, de azt még nem lehet mondani, hogy egy ilyen vázzal és a hozzá vásárolt alapobjektívvel magunkénak tudhatunk egy csúcskompakt tudású, de sokkal jobb képminőségű gépet.

Sajnos az objektívek árai még mindig a csillagos eget verdesik, így aki DSLR gépbe fektet és komolyabb fotós szándékai vannak, az nyugodtan számoljon még minimum egy olyan összeget objektívre, mint amit magára a vázra költene. Ellenkező esetben csupán egy komoly tudású gépe lesz, amit a dobozban géphez csomagolt objektív minősége és zoom-átfogása miatt korlátozottan fog tudni élvezni.

Klikk ide!

Jelenleg a piacon sok jobbnál jobb belépőszintű DSLR gép közül tudunk válogatni. A választást segítheti ha legalább egy (az áhított DSLR géppel kompatibilis bajonettel rendelkező) objektívünk, esetleg egy régebbi filmes gépünkhöz használt lencsénk már van. Amennyiben nincs ilyen eszköz a birtokunkban, úgy leginkább a legszimpatikusabb gyártó termékét válasszuk.

Mind a Nikon D50-es gépe, mind az Olympus E-500-asa, mind a Konica Minolta Dynax 5D-je mind a Canon EOS 350D-je jó választás lehet, nem fogunk csalódni egyikben sem. Tökéletes fényképezőgép ebben a szegmensben SEM létezik, így számítsunk rá hogy ami az egyik terméknél pro, az a másik terméknél kontra fog mutatkozni, mindenképpen kompromisszumokat kell majd kötnünk.

Nikon D50: (bruttó 150 000 Ft)
Pro: nagy múltú gyártó, alacsony képzaj, remek markolat, 2" -os LCD, rengeteg választható objektív, olcsó
Kontra: háttérvilágítás nélküli státusz kijelző, portémarkolat csatlakoztatására nincs lehetőség, nincs tükörfelcsapás, SD kártya

Olympus EVOLT E-500: (bruttó 170 000 Ft)
Pro: remek részletesség 8 megapixelen, remek fogás, alacsony zajszint ISO400-ig, 2,5"-os LCD kijelző, ultrahangos érzékelő-portalanítás
Kontra: nincs státusz LCD, kisméretű kereső, még elég friss rendszer - kevés objektív, portémarkolat csatlakoztatására nincs lehetőség

Konica Minolta Dynax 5D: (bruttó 170 000 Ft)
Pro: nagy múltú gyártó, beépített CCD képstabilizátor rendszer, 2,5" -os kijelző, remek design, "profi" kezelhetőség, jó fogás
Kontra:nincs státusz LCD

Canon EOS 350D: (bruttó: 185 000 Ft)
Pro: nagy múltú gyártó, alacsony zajszint, remek képminőség, jó kezelhetőség, rengeteg választható objektív
Kontra:gyenge markolat, AF segédfény, nincs spot fénymérés, gyenge kereső, a legdrágább

Klikk ide!

A haladó/profi szintű DSLR gépek vásárlása már valamelyest komolyabb szintű fotós tudást hordoz magával, így ebben a kategóriában egy ilyen ajánló nem tartalmazna különösebb segítséget. Magyarországon legtöbbször az ár az, ami meghatározza a vásárlást és ezeknél a gépeknél már leginkább az objektívek minősége felelős a képminőségért. Az objektívek pedig drágák. Nagyon drágák.



Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások