IHM kontra MDF - interjú Pettkó Andrással

IHM kontra MDF - interjú Pettkó Andrással

2005. december 12. 18:42, Hétfő
SG.hu: Ha jól tudom, akkor a háztartások 68%-ban 2005-ben számítógép sincs, nemhogy internet.

P.A.: Ez így van, de Budapest tekintetében ez már nem igaz. A kistelepülések tekintetében a postákat kellett volna felfejleszteni és informatikai központokká alakítani, mivel mindkettő állami feladat. A kispostákat kellett volna informatikai eszközökkel felszerelni, akár a teleházakat betelepíteni, vagy az eMagyarország pontokat nyomtatási lehetőségekkel felszerelni, ez viszont nem történt meg. A miniszter úr - bár nem dicsekszik vele gyakran - de maga sem cáfolta, hogy majdnem 500 olyan eMagyarország pont van, ahol még mindig nincs internetelérés. Ez leginkább a vicc kategóriába tartozik.

SG.hu: Ha már felmerült az előbb a két lehetőség, akkor vajon milyen szummáját írná a Sulinet programnak, mint az otthoni számítógépek számának állítólagos növekedésserkentő eszközének?

P.A.: Sajnos a Sulinet Expressz nem töltötte be azt a szerepet, amire gondoltak anno, mikor beindították. Egyértelmű, hogy nem nőtt drasztikusan az otthoni PC-ellátottság. Csupán annyi történt többségében, hogy az addigi számítógép-tulajdonosok lecserélték gépeiket állami támogatással modernebbekre. A hibák sorában pedig a következő, hogy az utolsó változtatás nyomán viszont csak komplett konfigurációkat lehet vásárolni. Nos, ez a nagycsaládosoknak lesz probléma, akinek nincs 120-150 ezer forintja egy új gépre, akár részletre sem, viszont van otthon neki egy gépe, amit negyedévente tudott fejleszteni egy kicsit. Ettől a lehetőségtől elzárja most őket a kormány. Azzal viszont egyetértek, hogy elhibázott lépés volt a digitális fényképezőgépek és jó néhány luxusdolog vásárlásának a lehetősége. Ezt mindenképp ki kellett emelni a rendszerből.

SG.hu: Tehát a Sulinet megbukott vagy igazságosabb lett? Milyen konstruktív megoldást lát erre? Ha a független méréseket nézzük, akkor azt látjuk, hogy a Sulinet Expressz ideje alatt nem nőtt érdemben - legalábbis a normális piaci folyamatoktól elrugaszkodó mértékben - az egy főre jutó gépek száma, ami nincs arányban a több, mint 130 000 értékesített komplett géppel sem, a sok milliárdos értékben eladott alkatrészekkel meg főleg nem.

P.A.:Meg is bukott és igazságtalanabb is lett. A számítógépeknél látok még egy problémát, amire volt is egy javaslatom. Mégpedig ha valakinek van otthon egy számítógépe, aminek az értéke mondjuk 30 000 Ft, és a tulajdonos beviszi ezt, és egy az egyben kicseréli, fejleszti tovább. A boltok, ha bevennék a számítógépét akár 10 ezer forintért, akkor az történik, hogy a következő értékesítésnél erre a számítógépre újra kivetődik a 25%-os áfa. Pedig a digitális szakadék megszüntetésénél épp az lenne a cél, hogy azokat vonják be, akik nem feltétlenül internetezésre vásárolnak számítógépet, hanem csak szövegszerkesztésre stb., amire a kisebb tudású gépek is megfelelnek. Ha azt akarjuk, hogy ezekből a régi gépekből ne váljon elektronikus hulladék, ne porosodjon otthon a pincében, akkor az elsődleges értékesítés után a legkisebb, 5%-os áfát kellene kivetni erre a körre és itt tudnánk előre lépni.

A másik hasonló terület, hogy rengeteg önkormányzat, minisztérium, nagyobb vállalat selejtezi le kétévenként a számítógépeit. Lomtalanításkor látni, hogy bizonyos bankok előtt ott áll garmadában a sok leselejtezett gép, amik mennek a szemétbe. Az IHM-nek kellett volna egy olyan rendszert felállítani, ami ezeket a teljes mértékben működőképes és használható gépeket eljuttatja a hátrányos térségekben vagy hátrányos helyzetben élő embereknek. Ezeket az embereket, akik nem tudják megvásárolni az első számítógépüket, így lehetett volna integrálni a láncreakcióba, körforgásba, hiszen mindannyian elkezdtük valahol. Nekem például először volt egy ZX Spektrumom, aztán C64 és szépen haladtunk előre.

SG.hu: Ez így nagyon szépen hangzik, de véleményem szerint az az alapvető probléma ezzel a gondolatmenettel, hogy Magyarország nem olyan, mint mondjuk Svédország. Náluk kiraknak akár egy PIII-as gépet is, nálunk pedig a nagyfőnöktől kerül a kisfőnökhöz, majd a titkárnőhöz, aztán a raktárba és a műhelybe egy gép és mire valóban leselejtezik, addigra annyira elavult, hogy azon nem érhetőek el azok a szolgáltatások, ami miatt az embereknek érdemes lenne leülnie a számítógép elé.

P.A.: Az én információim szerint az egyik minisztérium több száz gépet dobott ki és nem csinált velük semmit. És olyan gépekről van szó, amiken a Windows 95 simán elfutott, szövegszerkesztővel, egyebekkel.

SG.hu: Épp ez az. A Windows 95 egy tíz éves konstrukció, nincs is hozzá már vírusvédelem, szoftveres támogatás sem, nemhogy internetezni nem lehet vele, de a legtöbb mai egyszerű program sem fut már rajta megfelelően.

P.A.: Az valóban nem, de elindulni el lehet vele, akár egy szövegszerkesztés, akár egy dolgozat elkészítéséhez teljesen megfelelő. És én azt látom, hogy még mindig van rengeteg ember, akinek el kell indulni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások