A jövő tömegoszlató eszközei

A jövő tömegoszlató eszközei

2005. december 12. 15:16, Hétfő
A nemrég történt franciaországi zavargásokkal kapcsolatban több médiában is felmerült, hogy milyen szintű erőszakhoz folyamodhat a rendőrség, illetve milyen megoldásokkal oszlathatják fel a hasonló rendbontásokat. A következő cikk ebben a témakörben próbál némi támpontot nyújtani.

A rendőrségnek, katonaságnak, börtönőröknek és a civil biztonsági cégeknek régi problémájuk, hogy egy zendülést, csoportos garázdaságot vagy éppen csak néhány részeges rendbontót hogy tudnának úgy semlegesíteni, hogy minimalizálják az erőszak mértékét. A hagyományos ütlegek egyik hátránya, hogy komoly embermennyiséget igényel, akik jó fizikumúak és jól képzettek kell legyenek a közelharcban. Ráadásul egy több száz vagy ezer fős tömeget így feloszlatni szinte képtelenség, különösen, ha drog vagy alkohol hatása alatt vannak, amelyek akár teljesen érzéketlenné is tehetik a fájdalommal szemben az embert. A másik - és ez esetben itt van a kulcs - a nem kívánatos halálesetek ténye, amelyek a verésből fakadóan sajnos olykor előfordulnak. Szélsőséges esetben még marad egy másik hagyományos megoldás, a lőfegyver, amely mint végső eszköz a mai napig használatos, és ahol a halálesetek esélye jelentősen megnő.


Rendőrök egy tüntetés feloszlatására készülnek fa ütlegekkel és paprika-sprayjel

A halálesetek pedig nem csak személyes tragédiákat takarnak, de azon túl lelki megterhelést jelentenek az érintett rendfenntartóknak és rontják az adott szerv közmegítélését is. A legtöbb mai társadalom elvárja, hogy a rend őrzői óvják a legfőbb kincset, az emberi életet, és lehetőleg ne kioltsák azt. Ugyanakkor komoly a kihívás a másik oldalról is, hiszen például egy börtönlázadás leverése már önmagában sem egyszerű feladat, és nem is biztos, hogy a fizikai ütlegelés és a lőfegyver adott esetben a legjobb megoldás ezek kezelésére. Márpedig valamiféle megoldásra szükség van, hiszen a rendfenntartó erők feladata a randalírozó, fosztogató vagy - mint a franciaországi példánál - gyújtogató csoportok feloszlatása és elfogása.

Nem halálos fegyvernek azt az eszközt nevezzük, amely emberek vagy járművek semlegesítésére, harc- vagy mozgásképtelenné tételére képes, és tervezésekor a halálos sebesülések számának minimalizálását tartották szem előtt. Azonban e megoldásokkal sem lehet teljesen megszüntetni a haláleseteket, ám számukat jelentősen lehet csökkenteni a hagyományos, és még manapság is sokszor használt fizikai ütlegek alkalmazásához képest. További előnyük pedig éppen az, hogy nincs szükség jelentős számú rendfenntartói létszámra, mivel ezek alkalmazásával jelentősen egyszerűbb lehet a tömeg kezelése.


Nagy kaliberű gumilövedéket kilövő nem halálos fegyver akcióban

A nem halálos eszközök fő hatásmechanizmusa általában azt szolgálja, hogy fájdalmas, kényelmetlen, kellemetlen fizikai vagy szellemi állapotba hozza a célpontokat, így vagy elűzve őket a területről, vagy legalábbis harc- és mozgásképtelenné téve őket. Itt rögtön fellép egy alapvető probléma: hogyan határozzuk meg, mi az adott esetben elégséges állapot arra, hogy már megtörje akár egy felfokozott lelki állapotban lévő, igen jó fizikai kondícióban lévő célpont küzdőszellemét, de ugyanakkor elég gyenge ahhoz, hogy lehetőleg ne okozhasson halált még akkor sem, ha egy gyermek vagy érzékenyebb ember kerül hatása alá?

Ennek megállapítása nem éppen egyszerű, hiszen egy drogok hatása alatt álló, erős testfelépítésű férfi még akkor is küzdőképes állapotban maradhat rövid ideig, ha egy sörétes puskával, 12-es kaliberű szarvassöréttel lövik mellbe, míg egy tizenéves fiatal lány esetén akár egyetlen gumilövedék is komoly sérülést és sokkot okozhat. Márpedig a célpontokat nem lehet megválogatni...


Sörétespuskából kilőtt babzsák alkalmazásban, valahol Brazíliában

Persze még a nem halálos fegyvereknél is előfordulhat, hogy olyan súlyos sérüléseket okoznak, amelyek maradandóak, vagy akár halálosnak is bizonyulhatnak, hiszen még egy szétporladó lövedék is eltalálhatja például az ember szemét. Ez utóbbira mintegy egy évvel ezelőtt volt egy sajnálatos példa, amikor Bostonban a Red Sox baseballcsapat győzelme után kialakult zavargásokban egy 21 éves fiatal lányt szemét találták el egy OC-töltetű lövedékkel, amit egy FN 303-as sűrített levegős fegyverből lőttek ki a rendőrök.

Az efféle baleseteket bizonyos szintig el lehet kerülni a rendfenntartók megfelelő kiképzésével és sok gyakorlással, de teljesen megszüntetni a veszélyt nem lehet. A média és a közvélemény persze hevesen reagál minden halálesetre amelynél a rendfenntartó egységek érintettek. A fent említett eset következményeként igen magasra csaptak az indulatok a nem halálosnak aposztrofált fegyverek és az azokat felelőtlenül használó rendőrség körül, az FN 303-ast pedig a bostoni rendőrség rövid idő múlva kivonta a szolgálatból. A média- és a közfelháborodás hatására a dolog egyébként odáig fajult, hogy a nem halálos (non-lethal) jelzőt egyre több esetben kevésbé halálosra (less-lethal) cserélik az ilyen fegyverekkel kapcsolatban.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások