Elbocsátásként értékeljük a távmunkát

Elbocsátásként értékeljük a távmunkát

2005. december 14. 08:02, Szerda
Magyarországon a foglalkoztatottak 2 százaléka dolgozik távmunkásként, Hollandiában ez az arány több mint 20 százalék, az Amerikai Egyesült Államokban 30 százalék - derült ki a budapesti távmunka konferencián.

Pedig a távmunka sok előnyt nyújthat a munkáltatóknak, munkavállalóknak egyaránt. Csökkenthetők például az irodafenntartási költségek, a munkavállalók önállóan szervezhetik meg munkaidejüket, nem kell időt fordítani az utazásra. A foglalkoztatás is javítható a távmunkával, távoli települések lakói is a cég alkalmazottai lehetnek - utal rá a konferenciára kiadott tájékoztató. Arra is lehetőség van, hogy közös irodát hozzanak létre a településen a más és más cégekkel kapcsolatban álló távmunkásoknak. Ezek az irodák a dolgozók képzésében is szerepet vállalhatnak - jegyzi meg a tájékoztató.

A konferencián a távmunkát gyakorlatban is alkalmazó cégek képviselői tapasztalataikat ismertették. Szénási Enikő, a Tisza Volán Rt. munkatársa elmondta: a teljesítménylapok és a bevétel alapján az elszámolást végzők munkáját akarták távmunkába szervezni a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium legutóbbi pályázatán elnyerhető támogatást is figyelembe véve. A dolgozók viszont kezdetben ezt egy leépítési akcióként értékelték, kijelentették, nem cserélik fel a biztos irodai munkát az otthoni munkavégzéssel. Még a szakszervezet is tiltakozott. Úgy tűnt, hogy mégsem sikerül igénybe venni a minisztériumi bértámogatást.

Hosszas meggyőzéssel lehetett csak rávenni a dolgozókat a távmunkára. A számítógépeket hazavihették, gyors internet elérést építettek ki számukra, bár ez a távolabbi településeken elég sok időt vett igénybe. A távmunkások hetente egyszer keresik fel a munkahelyüket a teljesítménylapokért, így a személyes kapcsolat is fennmaradt - jegyezte meg az előadó.

Pozvai Zsolt a Develor Rt. vezérigazgatója is fontosnak nevezte a személyes kapcsolatot, azt hogy továbbra is az adott közösséghez tartozónak érezze magát a távmunkás. Ez szükséges ahhoz, hogy kellő motiváltsága legyen, fenntartsa korábbi teljesítményét. Az előadó vezetőtársai figyelmébe ajánlotta azt is, hogy az elvárásokat pontosan fogalmazzák meg a távmunkások részére.

Képes János a Távmunka Programiroda vezetője a távmunkahelyek létesítését támogató eddigi három pályázat eredményéről elmondta: több mint 2500 távmunkahelyet hoztak létre a munkáltatók. Az első pályázaton még 1 millió forint támogatást lehetett elnyerni munkahelyenként, 500 ezer forintot eszközökre, 500 ezer forintot bértámogatásra, képzésre. A második és a harmadik pályázaton már csak a bértámogatásra, képzésre lehetett pályázni. Jövőre újabb pályázatot írnak ki.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások