2007-ben indulhat a kínai Hold-expedíció

2007-ben indulhat a kínai Hold-expedíció

2005. december 31. 16:06, Szombat
Megkezdődött a Chang'e műhold 1 és hordozórakétája gyártási és tesztelési folyamata, új szakaszába emelve Kína 2004-ben elindított Hold-expedíciós tervezetét. A Chang'e Projekt egy ősi kínai rege főszereplőjéről, egy tündérről kapta nevét, aki elrepült a Holdra.

Luan En-jie, a Hold-program főparancsnoka szerint az egy éves feltérképező küldetés 2007. áprilisában indulhat, arra a kérdésre, hogy mikor juttatnak embert szomszédunkra, azonban nem adott pontos választ. A Xunhua hírügynökségnek annyit sikerült megtudnia, hogy erre a vállalkozásra még igen sokat kell várni, amit En-jie elsősorban a rakétáik erejének hiányával magyarázott, hozzátéve, hogy ezen a téren is folynak a fejlesztések.

A mindössze 1,4 milliárd jüan (173 millió dollár) költségvetés miatt a kínai tudósok megpróbálták az ország már kipróbált űrtechnikáját hasznosítani a program érdekében. Ennyi pénzből a legtöbb országban mindössze 15-20 kilométer autópálya készülne el, minőségétől függően. A karcsú anyagiak nagy része a projekt kulcsfontosságú technikáinak fejlesztésére ment el. A Hold körül keringő űreszköz a Dongfanghong III műhold platformon és kilövő rakétáján, a Long March 3-A-n alapul, melyek mind kipróbált és bevált rendszerek. A műhold és a kilövéséhez szükséges infrastruktúra, a nyomkövető- és irányítórendszerek 2006 végére készülnek el. A kilövést, mint fentebb is említettük, 2007. áprilisára tervezik a Szicsang Műholdkilövő Központból, ami az ország dél-nyugati Szicsuán tartományában található.


Yang Liwei, Kína első űrhajósa

A küldetés Kína első lépése a Földtől való eltávolodáshoz. Ujang Zihuan, a projekt vezető tudósa úgy véli, szakértőik és mérnökeik keményen megdolgoztak a technikai nehézségek kiküszöböléséért, különösen, ami a műhold Hold körüli nyomon követését illeti. A küldetés során háromdimenziós képeket készítenek majd a holdfelszínről és elemzik a hasznos felszíni elemek tartalmát és eloszlását. Ezt követően egy ember nélküli leszállóegység célba juttatásával fognak kísérletezni a kínaiak, ami 2010-re várható, majd 2020-ra egy szintén ember nélküli mintagyűjtő eszköz bevetését tervezik, legalábbis a korábbi beszámolók szerint.

Az első kínai ember holdra szállását 2025-re jósolják. Ugyanakkor az Egyesült Államok a Holdra való visszatéréshez 104 milliárd dolláros tervezettel állt elő, ami 2018-ra tenné lehetővé számukra a holdra szállást, más kérdés, hogy lesz-e ennyi pénz az 1969-es esemény megismétlésére.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások