Parányi bio­szenzorok­kal a rák ellen

Parányi bio­szenzorok­kal a rák ellen

2006. január 4. 19:18, Szerda
Tudósok parányi bioérzékelőt fejlesztenek a rák proteinjeinek észleléséhez, ami ugyanazt a giroszkóp technológiát alkalmazza, mint a navigációs rendszerek vagy az autók légzsákjai.

A giroszkóp nem más mint egy gyors pörgettyű, ami felpörgetett állapotban próbálja megtartani irányát. A rezgő korong maga nem nagyobb egy porszemcsénél, azonban a remények szerint segítségével az orvosok képesek lesznek diagnosztizálni és nyomon követni a rák leggyakoribb fajtáit, valamint megállapítani a legalkalmasabb terápiát. A cél a technika kézi eszközbe való gyúrása a szövetminták gyors és egyszerű elemzéséhez. Az eszköz a rákra jellemző jelzőanyagok, markerek, azaz proteinek vagy más a ráksejtek által előállított molekulák azonosításával működik. Ezek a rák típusától függően váltakoznak és jól megkülönböztethetők az egészséges sejtek által termelt fehérjéktől.

A kutatók által egy szilícium ostyán előállított korongok kevesebb, mint egytized milliméter átmérőjűek. Ezeket speciális DNS vagy protein mintákkal vonták be, amik a felületükhöz kötik a rákra jellemző markereket. Amikor egy rák marker a korong felületéhez tapad, az egyenetlen súlyeloszlás megváltoztatja rezgési frekvenciáját. A vibráció frekvenciái közötti különbség mérhető, lehetővé téve egészen minimális rák marker észlelését is.

A kutatás vezetője, Calum McNeil professzor szerint az új technika képes a sikeres kezelés esélyének megnövelésére. A rák elleni harc kulcsa eddig is a korai felismerésben és a hatékony nyomon követésben rejlett, melyet nagyban segíthet az új technika. Ez továbbá még a legmegfelelőbb terápiát is megállapíthatja az adott beteg számára, mivel az azt alkalmazó eszközök könnyedén kapcsolhatók lesznek a szükséges információforrásokra, mint a kórházak számítógépes hálózata, az internet vagy akár egy mobil telefon.

A technikának más betegségek esetében is nagy hasznát vehetik, különösen azoknál, melyeket baktériumok okoznak. Ezáltal gyorsan és egyszerűen átvilágíthatóvá válnak az új betegek és a látogatók, felfedve többek között olyan betegségeket, mint a tuberkulózis, így megelőzheti a fertőzések bevitelét az osztályokra. A felhasználási lehetőségek pedig nem érnek véget a gyógyításnál. Elméletileg az eljárás képes biológiai vagy vegyi fegyverekből származó részecskék érzékelésére is, egyfajta korai figyelmeztető rendszerként működve a terrorista támadások ellen. Az Európai Unió a brit Newcastle Egyetem által koordinált nemzetközi kutatásból származó technika finomítását 12 millió euróval támogatja.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások