Szigetalkalmazások a magyar Intézményeknél

Szigetalkalmazások a magyar Intézményeknél

2006. január 18. 12:52, Szerda
Közel tizenháromezer intézmény támogatja folyamatait informatikai megoldásokkal, a szoftverek legnagyobb része továbbra is szigetalkalmazás.

A hazai közintézmények közel négyötöde, egész pontosan 78 százaléka használ szoftveres megoldást ügyviteli és egyéb szervezeti folyamatainak ellátására - olvashatjuk a BellResearch piackutató cég jelentésében. Az egy évvel korábbi penetrációs szinttel összevetve ez csak néhány százalékos emelkedést jelent. A szervezetek szoftveres ellátottsága a központi költségvetési forrásokból finanszírozott körben a legjobb, 94 százalékos - mutatnak rá a vállalat elemzői. A sor második helyén az egészségügyi szféra áll [egy év alatt itt mérték a legnagyobb változást a kutatók], amelyet az önkormányzati pénzekből gazdálkodó szervezetek követnek 81 százalékos penetrációs szinttel, ami az elmúlt időszakban gyakorlatilag nem változott. Az oktatási szférában százból 72 szervezetnél találunk intézményi alkalmazást.

A különböző ügyviteli szoftverek használatának elterjedtsége - több más tényező mellett - erőteljes összefüggést mutat az intézmények alkalmazotti létszámával is: míg 10 fő alatt az ellátottság csak 72 százalékos, 250 foglalkoztatott felett már közel teljesnek tekinthető - igaz, az utóbbi kört Magyarországon mindössze alig több mint félezer szervezet alkotja.


A korábbi évek számaihoz hasonlóan jelenleg is a bérszámfejtési és munkaerő-gazdálkodási feladatokat támogató informatikai megoldások használata a legelterjedtebb. A támogatott folyamatokat összegezve látható, hogy míg a központi költségvetési forrásokból gazdálkodó szervezetek 39 százaléka hat vagy több, az oktatási intézmények mintegy fele legfeljebb két területen, jellemzően a bérszámfejtésben és dokumentumkezelésben-archiválásban használ informatikai alkalmazásokat - világítanak rá a BellResearch kutatói.

Az érintett hazai közintézmények legnagyobb részénél, mintegy a felénél egymástól független szigetalkalmazások látják el a feladatokat, további 44 százalékuknál pedig vegyes rendszereket találunk. Teljesen integrált rendszert az intézményeknek mindössze 5 százaléka használ; ezen a területen az általános központi közigazgatás, illetve a fekvőbeteg-ellátás jár az élen, ahol százból húsz-huszonkét intézményben már megvalósították az alkalmazások integrációját.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások