Alaplapcserét igényel az Intel Conroe

Alaplapcserét igényel az Intel Conroe

2006. február 4. 12:11, Szombat
Előfordulhat, hogy a korábbi reményekkel ellentétben a processzorgyártó ezúttal is új, illetve frissített alaplapokat követel meg a nyáron bemutatkozó következő asztali fejlesztéséhez.

Az alaplapgyártóktól kiszivárgott információkra hivatkozva az X-bit Labs számolt be a potenciális problémákról, amelyekkel a Conroe megjelenését követően kell majd szembenézniük a kiéhezett rajongóknak. Eddig ugyanis úgy tűnt, hogy a 65 nanométeres Presler és Cedar Mill chipeket gyorsan felváltó Conroe a jelenlegi, újabb alaplapokkal is megbirkózik majd, ám ez már korántsem olyan biztos. Könnyen előfordulhat, hogy a szintén 65 nanométeres csíkszélességű processzorok teljesen új, vagy a jelenlegi alaplapok frissített változatát igénylik majd.



Már decemberben jeleztük, hogy az Inteltől kiszivárgott útiterv a Conroe nyári megjelenését valószínűsíti. Azt is megtudtuk, hogy az új chipekhez megfelelő chipkészlet is társul, mégpedig az i965-ös, ám az nem derült ki, hogyan viszonyul az új fejlesztés a jelenlegi alaplapokhoz. Nem vitás, hogy előnyös lenne a gyártónak és üdvöskéjének egyaránt, ha a felhasználók megspórolhatnák az alaplapvásárlást. Bár a közép- és csúcskategóriában, vagyis a Conroe célterületén ez általában nem okoz problémákat, a nagyobb kompatibilitás mégis egy kellemes meglepetése lenne az új csúcsterméknek.


A fogyasztás-teljesítmény arány alakulása

A jelenlegi információk szerint ez csak fele részben valósul meg. A Conroe ugyanis támogatni fogja a legújabb i975X lapkakészletet is, ám csak azon változatát, amelyen frissítik a feszültség szabályozásáért felelős Voltage Regulation Modult (VRM). Erre azért van szükség, mert az új példányok alacsonyabb feszültségeket is kezelnek, és kisebb léptékben tudják növelni azt. Szakértők a Tualatin magos Pentium III processzorok és az egykori i815 sorozatú chipkészlet esetéhez hasonlítják a mostani helyzetet, akkor ugyanis egyszer már találkozhattunk ilyen felemás kompatibilitással. Csodát tehát nem várhatunk, és az új chiphez ezúttal is új alaplap jár.

Időközben nyilvánosságra hozták a grafikus vezérlők piacán tavaly mért eredményeket. Az Intel itt is érdekelt, hiszen az integrált üzletág révén a legerősebb versenyzőként van jelen. A Jon Peddie Research legfrissebb adatai szerint a processzorgyártó 5%-ot vesztett birodalmából, és kénytelen volt megelégedni a piac 32 százalékával, míg a második helyezett ATI (24%) és a harmadik Nvidia (23%) alig változtatott pozícióján. Az év nyertese egyértelműen a VIA, amely 8-ról egészen 15%-ra ugrott, csaknem megduplázva eredményét.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások