Két Graphisoft-cég lehet a parketten

Két Graphisoft-cég lehet a parketten

2006. február 5. 23:59, Vasárnap
A hagyományos ArchiCAD mellett egy új vezértermékkel, egy az építőcégek számára kifejlesztett szoftverrel szeretne idén áttörést elérni a Graphisoft. A közgyűlésen kiderült, hogy küszöbön áll az ingatlanágazat leválasztása is.

Tőzsdei bevezetése óta először tartotta közgyűlését Magyarországon a Graphisoft Rt. Míg Amszterdamban három-négy részvényesnél többen nem jelentek meg, a mostani rendkívüli ülésen - az alaptőke körülbelül 60 százalékának képviseletében - mintegy húsz tulajdonos vett részt, meglepő aktivitást tanúsítva. A rendkívüli közgyűlésen Dominic Gallello vezérigazgató vázolta a cég új középtávú stratégiáját. Az elmúlt két évtizedben egytermékes cégként ismert Graphisoftnak jó esélye van arra, hogy kéttermékes szoftvercéggé váljon. A maga műfajában világelső ArchiCAD-et az építészeknek kínálja a cég, ám ez a piac szükségképpen korlátozott.

Az új termék, a Virtual Construction (VC) az építtetők két nagyságrenddel nagyobb, körülbelül évi 400 milliárd dolláros piacát célozza. (Ha csak a nagyobb, több tízmillió dolláros építkezéseket veszik figyelembe.) Az új szoftver a megszokott három dimenziót két újabbal, az idővel és a költséggel egészíti ki és végigköveti az építkezés egész folyamatát. Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke elmondta: soha nem volt olyan terméke a cégnek, amely a bevezetési évben 200 ezer eurónál nagyobb fogalmat ért volna el.

A Construction ezzel szemben kirobbanóan jól nyitott, forgalma meghaladja az egymillió eurót, vagyis a szoftvereladások több mint 5 százalékát ez adja. A társaság 2006-ban a szoftvereladások teljes növekményét a Virtual Constructiontől várja. Megfigyelők szerint - bár ezt az elnök nem erősítette meg - az új termék részaránya akár meg is duplázódhat.

A közgyűlés végén az elnök - részvényesi kérdésre - egy másik a befektetőket izgató ügyről is beszélt, a szoftver- és az ingatlanüzletág küszöbön álló szétválasztásáról. Mint ismeretes, a Graphisoft ingatlanállományának könyv szerinti értéke 20 millió euró, a több mint 20 ezer négyzetméteres, kiváló építészeti megoldásokkal ékeskedő irodaterület piaci értéke - megfigyelők szerint - azonban 25-30 millió euró között lehet. (Ráadásul a Graphisoft Parknak jók a további fejlesztési adottságai is.)

Az esetleges szétválasztáshoz, amelyről első olvasatban az áprilisi közgyűlés hivatott majd dönteni, három feltételnek kell teljesülnie: a részvények érdekei ne sérüljenek (ez várhatóan az új ingatlancég tőzsdei bevezetését vonja maga után). Másfelől a szoftverfejlesztés hosszú távú pénzügyi finanszírozása biztosítva maradjon. (Ezek szerint a cég több mint 20 millió eurós készpénzállománya a szoftvercégnél marad, így az ingatlanfejlesztések bankhitelből valósulhatnak meg.) További feltétel, hogy a dolgozói opciók értéke megmaradjon. Utóbbiak vélhetően a szoftvercégre fognak szólni, de minden bizonnyal át kell értékelni azokat, hiszen ha például minden szoftverrészvény mellé egy új ingatlanos részvényt kapnak a tulajdonosok, a "régi" Graphisoft-papír értéke nyilván nem lesz változatlan.

Bojár Gábor kifejezte azt a reményét, hogy ha megvalósul a szétválasztás és mindkét cég a tőzsdén lesz, a két társaság együttes tőzsdei értéke meghaladhatja a jelenlegi csaknem 19 milliárd forintos kapitalizációját. A szétválasztás részletes javaslatát az új igazgatóság az áprilisi rendes közgyűlés elé terjeszti. A döntéshez két közgyűlés kell, így a szétválás optimális esetben az első félév végére valósulhat meg.

A pénteki közgyűlés személyi kérdésekről is döntött: az öttagú igazgatóság két külföldi igazgatója lemondott, de részvényesi indítványra a másik három vezetőt is visszahívták. Mivel a Graphisoft európai részvénytársaságként működik, ezért az igazgatósági tagok többségének függetlennek kell lennie. A most megválasztott 5 tagú igazgatóságból ketten, Bojár Gábor elnök, illetve Dominic Gallello vezérigazgató a társaságot képviselik, míg a másik három tag független: Karvalics Ferenc, a CIB volt vezérigazgatója, jelenleg az FHB igazgatótanácsnak elnöke és két külföldre szakadt hazánkfia, a Bécsben élő, ingatlanfejlesztéssel foglalkozó Georg Katz és az angolszász országokban információtechnológiai és pénzügyi tapasztalatokat szerzett Zádori Péter kapott megbízást. A testület tagjainak mandátuma a 2009-es közgyűlésig szól, tiszteletdíjuk pedig évente fejenként 25 ezer euró.

A szoftverpapír árfolyama még nem reagált a hírekre, a befektetők alighanem megvárják, amíg többet tudhatnak meg a szétválasztásról. Első lépésként a jövő héten közzéteendő gyorsjelentés az eddiginél sokkal részletesebben ismerteti az ingatlanágazat teljesítményét.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások