BigDog, a teherszállító robot

BigDog, a teherszállító robot

2006. március 6. 13:30, Hétfő
Habár a szerkezet mozgása alapján inkább egy kecske és egy birodalmi lépegető keverékére emlékeztet, kifejezetten fürge, és egy jókora rúgás után is képes visszanyerni egyensúlyát.

Rendkívüli reflexeket sikerült kifejleszteni egy katonai teherszállító robot számára. A BigDog nevű masina - mely inkább "robotöszvér" mintsem kutya - egyáltalán nem esetlen, sőt olyannyira biztosan áll vézna lábain, hogy egy jókora rúgás után is képes visszanyerni egyensúlyát. A Boston Dynamics által az Egyesült Államok hadserege számára kifejlesztett gép állítólag a legfejlettebb négylábú robot, amit valaha készítettek. Terepjáró és egyensúlyozási képességeiről egy videót és közzétettek, melyet regisztrált felhasználóink ide kattintva tölthetnek le.


A lépegető belerúgás után sem dől el

A terepviszonyok változását belső szenzorok követik nyomon, illetve gondoskodnak a kiegyenlítésükről. A BigDog aktív egyensúlyozó rendszere a váratlanul érkező zavaró tényezőkre is azonnal reagál, mint a fent említett rúgás. Az aktív kiegyensúlyozó rendszer négy lábat vezérel, melyek lábanként négy, számítógép vezérelt izülettel rendelkeznek. Ezek közül hármat aktuátorok mozgatnak, a negyedik pedig egy rugós illesztés.

A tervezetet ahogy az amerikai katonai kutatások többségét, most is a Fejlett Védelmi Kutatási Projekt Ügynökség, a DARPA finanszírozza. A projekt célja aegy teherhordó segítőtárs kifejlesztése a katonák számára olyan terepre, ami a szárazföldi járművek számára már túl nehéznek bizonyul. A szárazföldi haderő gyalogosainak esetenként akár 40 kilogrammnyi felszerelést is magukkal kell cipelniük.

Marc Raibert, a Boston Dynamics elnöke, egyben a projekt vezetője elmondta, a BigDog jelenlegi változata képes 35 fokos emelkedők, illetve lankák leküzdésére, hidraulikáját egy kétütemű egyhengeres benzinmotor hajtja. A robot saját testsúlyán felül valamivel több, mint 40 kilogramm terhet tud cipelni, képes önállóan végigmenni egy egyszerűbb útvonalon, célszerű azonban távirányítással vezérelni.

A szakértők elemzései szerint a BigDog remek példája az adaptív dinamikák alkalmazásának. Reflexei valóban rendkívül gyorsak, így jól kezeli a terep változásait és egyenetlenségeit. Azonban azt problémának tartják, hogy a robot nem mérlegel a magasabb akadályok előtt - vegyünk például egy járdaszegélyt, ami a későbbiekben kellemetlenségekhez vezethet.

A BigDog következő változata, a V3 minden lába kap egy plusz izületet, így még meredekebb emelkedők és nehezebb terepek leküzdésére lesz képes, amihez nagyobb sebesség is társul.

A videó letöltése

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások