A Microsoft beleszól az Open­Docu­ment szab­vá­nyosítá­sába

A Microsoft beleszól az Open­Docu­ment szab­vá­nyosítá­sába

2006. március 28. 10:41, Kedd
A szoftvercég csatlakozott az OpenDocument formátumok ISO szabványosítását elbíráló bizottsághoz. Indoklása szerint ezt a saját megoldásával kapcsolatos tervei miatt teszi, mások azonban eltérő szándékot sejtenek a lépés mögött.

A Microsoft még a hónap közepén kérte felvételét az INCITS/V1 bizottságba, amely az ISO szabványügyi szervezet tagjaitól beérkező voksokat veszi számba az OpenDocument elfogadásával kapcsolatban. Az ágazatban jól ismert nagyvállalatok közül egyedül a Sun képviselteti magát a testületben, így azonnal megindult a spekuláció a redmondi szoftvercég motivációját illetően. Nem mindenki véli úgy, hogy mindez csupán a cég saját formátumának elfogadtatását készítené elő.

Márpedig pontosan ezt állítja a Microsoft, amely szerint Jim Thatcher, a vállalat alkalmazottja az Office soron következő verziójában alkalmazandó Open XML fájlformátum szabványosításán ügyködik. A szoftvercég részéről igyekeztek leszögezni, hogy Thatcher jelenlére semmilyen módon nem befolyásolja a cégtől független OpenDocument sorsát, amit szerintük az is bizonyít, hogy az OASIS bizottságában is fenntartják helyüket, mégsem avatkoztak be az itt zajló munkálatokba. Ennek ellenére többen úgy vélekednek, hogy mindez pusztán a konkurens csoport hátráltatását szolgálja, és a vállalat igyekszik saját megoldását elfogadtatni a szabványügyi szervezetekkel. A Microsoft tavaly az európai ECMA-hoz nyújtotta be kérelmét, mintegy előjátékként az ISO szabvánnyá váláshoz vezető úton.

"Ott ül a Microsoft, türelmesen várakozva, mint egy pók" - jellemezte a helyzetet Pamela Jones, a Groklaw jogi oldal működtetője. Ő tehát meglehetősen szkeptikus a vállalat szándékait illetően, és attól tart, hogy a cég megpróbál majd ötleteket adni a bizottságnak, hogy hátráltassa az elfogadást. Az biztos, hogy a Microsoft minden formában saját megoldását igyekszik előrébb juttatni, ezt mutatja, hogy formátuma körül fejlesztői platformot hozott létre, amelyhez eddig 40 vállalat csatlakozott, köztük olyan nagy nevek, mint az Intel, az Apple, vagy a Toshiba.

A szoftvercég időközben jelezte, hogy a tavaly beharangozott Expression szoftvercsomag - amely kifejezetten az Adobe termékei ellen irányul - csak a Vista megjelenését követően 60-90 nappal kezdi meg hódító útját. Forest Key, a fejlesztést felügyelő igazgató a Cnet-nek elmondta, hogy a csomag egyik részének első előzetese még júniusban elérhető lesz - az Expression Web Designerrel weboldalak és egyéb webes technológiák fejlesztését végezhetjük JavaScript segítségével.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások