Iraki blogot jelöltek brit könyvdíjra

Iraki blogot jelöltek brit könyvdíjra

2006. március 28. 13:24, Kedd
Az idei Samuel Johnson díjra esélyes művek között szerepel egy tavaly kiadott könyv, amelyet egy iraki lány internetes naplója alapján állítottak össze. Az USA eközben kiadná a háború alatt lefoglalt dokumentumokat.

A Riverbend néven alkotó iraki leányzó 2003-ban, röviddel a háborút követően kezdett hozzá internetes naplójának vezetéséhez. Első bejegyzésében csak nemét és korát közölte az olvasókkal, majd ezt követően leírta, hogyan vesztette el állását egy helyi szoftvercégnél. A folyamatosan bővülő blogot egy brit kiadó, a Marion Boyars érdekesnek találta - hogy mennyire igazuk volt, azt jelzi, hogy a művet az idei Samuel Johnson díjra esélyesek között sorolják fel.

Nem lehet véletlen, hogy éppen egy iraki blog ke­rült fel a listára, bár többen pozitívan nyilat­koz­tak a naplóról, amely egy más szem­szög­ből ismer­tet­heti meg a nyu­gati világgal az elmúlt évek törté­néseit és feltár­hatja az ország­ban uralkodó állapotokat. Az már csak hab a tortán, hogy egy inter­netes naplót találtak érde­mesnek a kiadásra, sőt, úgy tűnik, hogy már készül folytatás. A Marion Boyars szóvi­vője ugyanis jelezte, hogy a Baghdad Burning második része áprilisban, vagy májusban jelenhet meg. A BBC által szerve­zett díj nyertese 30 ezer fonttal, mintegy 11,5 millió forinttal lesz gazdagabb, vagyis nem kevés pénzről van szó. A szerencsés nyertes június 14-én veheti át a kitüntetést.

A blogban számos érdekes bejegyzést találunk a háborúról, Irakról, az elmúlt évek történéseiről. A legutóbbi írás összefoglalja az elmúlt három év eseményeit, és egyben tudtunkra adja, hogy mi változott az országban. Riverbend - mint sokan mások - az egyre növekvő szunnita-síita ellentét miatt aggódik leginkább. Állítása szerint ugyanis míg gyerekkorában alig volt érzékelhető a különállás, mostanra annyira eldurvult a helyzet, hogy többen polgárháborúként hivatkoznak rá.

Az Egyesült Államok eközben döntés született arról, hogy a nyilvánosság számára is elérhetővé teszik a háború alatt lefoglalt iraki dokumentumokat. Ezek egy részét jelenleg is megtekinthetjük az interneten, igaz, csak elvétve találunk köztük angol nyelvű változatot, a legtöbbjük kizárólag arab nyelven olvasható. Valamivel összeszedettebb adatbázis találhatunk a Combating Terrorism Center oldalán. Hírszerzési szakértők szerint a nyilvánosságra hozott anyag értékét egyelőre nem lehet felbecsülni. A háborúval, illetve a Bush-adminisztrációval szemben állók véleménye szerint ez erősen közelít a nullához, pláne miután a dokumentumokból eltávolítottak minden "kényes" részletet.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások