Sikeres volt a választások informatikai főpróbája

Sikeres volt a választások informatikai főpróbája

2006. április 2. 09:47, Vasárnap
Tesztelték az országgyűlési választások lebonyolítását támogató informatikai rendszert, ami - néhány hibától eltekintve - jól működött.

A voksolás ugyanakkor élesben is elkezdődött: szombaton és vasárnap kilencven országban 8200 választópolgár járul az urnákhoz. Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője és munkatársai a budapesti országos választási központban bemutatták a voksolás lebonyolítását támogató informatikai rendszert az Országos Választási Bizottság (OVB) tagjainak és a pártok informatikai szakembereinek. A főpróbán minden választási alkalmazást kipróbáltak tesztadatokkal.

"Az a célunk, hogy a választási informatika a nyilvánosságot, a tájékoztatást segítse" - mondta Rytkó Emília, hozzátéve, hogy a választás hivatalos eredményének megállapítása a papíralapú dokumentumok, azaz a jegyzőkönyvek alapján történik majd. Kovács Zoltán, a rendszer vezető fejlesztője elmondta, hogy az infrastruktúra jól működött, bár néhány hibát még találtak a programokban.

Rytkó Emília közölte, hogy a négy évvel ezelőtti választásokhoz képest újdonság lesz a külföldi szavazás. Április 1-jén és 2-án 90 országban mintegy 8200 választópolgár élhet szavazati jogával. Az ő szavazatuk április 9-én az első fordulóban már bekerül a megszámlálandó voksok közé. A második fordulóban külföldön is ugyanazon a napon szavaznak, mint itthon, így az összesített eredményt a forduló éjszakáján nem tudják megállapítani, mivel meg kell várni a külföldről beérkező szavazatokat.

További újdonság, hogy míg 2002-ben a mintegy 11 ezer szavazókörből a jegyzőkönyveket be kellett vinni a legközelebbi feldolgozóhelyre, mára azonban a kistelepülésekről is közvetlenül a hálózaton érkeznek az adatok. Újdonság lesz az is, hogy az interneten idén a szavazóköri adatokat is lehet látni, az előző választáson csak a szavazókerületi, a megyei és az országos adatok voltak hozzáférhetők.

Kovács Zoltán elmondta, hogy a számítógépes rendszer biztonsága fontos kérdés, bár így választási csalást igazából nem lehet elkövetni, hiszen a végleges eredményt a választási bizottságok tagjai állapítják meg. "A számítógépes rendszer hibája azonban zavart kelthet" - tette hozzá a rendszer vezetője, ezért egy külön szakvállalatot bíztak meg azzal, hogy biztosítsa a rendszer védelmét a betörések ellen.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások