Parlamenti IT-parti - Megkértük a nagyokat: szummázzanak és jósoljanak!

Parlamenti IT-parti - Megkértük a nagyokat: szummázzanak és jósoljanak!

2006. április 6. 13:29, Csütörtök
Megéltük az elmúlt négy évben az első informatikai minisztériumot, és temethetjük is. Eredmények születtek, ki szerint több, ki szerint kevesebb. Néhány tesztkérdéssel mikrofonozta végig szerkesztőségünk a vezető IT-politikusokat, meséljenek a tapasztalataikról, illetve kilátásaikról az infopolitikát tekintve. Meglepően egy húron pendülnek, de látszik, hogy a közös nevező mégsincs meg közöttük.

Az alap kérdések mind a négy (három) esetben ugyanazok voltak. A politikusok nem tudtak egymás válaszairól és nem is beszéltek össze. Épp ez lehet a záloga annak, hogy ami minden (három) esetben elhangzik az igaz, ami nem, az kevésbé. Végeredményt itt nem hirdetnék, mindenki tanulmányozza saját örömére az interjúkat!

SZDSZ - Kovács Kálmán, IHM miniszter
Penetráció és tudáscentrum

SG.hu: Foglalja össze saját tevékenységét az IHM-en belül az elmúlt négy évben!
Kovács Kálmán: A legfontosabbnak azt érzem, hogy gyakorlatilag nulláról indulva leraktuk az információs társadalom alapjait. Ezt ugye azzal kezdtük, hogy feltörtük a monopóliumokat, elindítottuk a szabad versenyt. Belekezdtünk az intelligens közháló , avagy az informatikai közháló programba és azon keresztül hozzáférést biztosítottunk az eMagyarország pontoknak. Ez európai léptékkel nézve is nagy siker volt, hiszen minden iskolában, tehát a települések 80%-ban van internet (2580 település), illetve 330 eMagyar pontot hoztunk létre a határainkon túl.

A harmadik legfontosabb, hogy a Nemzeti Digitális Adattár létrehozásával leraktuk a magyar kultúra digitalizálásának alapjait. Ma már bárki aki digitalizál - akár közforrásból, akár önerővel - az már be tud illeszkedni ebbe a közös metaadatbázisba. Ehhez a rendszerhez eddig több, mint 320 szervezet csatlakozott és legalább ennyire sikeresnek mondható a Nemzeti Audiovizuális Archívum is. A negyedik pont pedig, hogy létrehoztuk Közép-Európa első tudományos-szórakoztató központját, a Jövő Házát, ami a térségben egyedülálló és Európában is csak néhány helyen van hasonló.

Végül elindítottuk az elektronikus közigazgatási szolgáltatásokat is. Ma 900 településen zajlanak eÖnkormányzati fejlesztések és többszáz településen folytatnak belső szélessávú fejlesztéseket. Tehát elmondható, hogy az alapok lerakását elvégeztük és az iparágat visszaemeltük egy nemzetközileg elismert magas szintre.

SG.hu: Mit gondol mit mondana a Rogán Antal vagy a Pettkó András ugyanerről?
Kovács Kálmán: Az eddigi stílusukból és politikájukból kiindulva nyilván nem látják ezt át, nincsenek felkészülve ezekre a dolgokra. Ezt mutatta az ő négy évük alatti koncepció nélküli osztogató politika. Ők nem hoztak létre infrastruktúrát, hozzáférést, sem tartalmat. Most pedig valószínűleg savanyú a szőlő - ismerve őket csak kritizálni fognak, de tudni kell, hogy például a Rogán Antal az Informatikai Bizottság elnökeként nagy ügyekben egyetlen kifogást sem emelt a négy év alatt. Minden esetben csak a közbeszerzés egyes szereplőinek esetleges előnyét kifogásolták, ami a közbeszerzési rendszer gyengeségére utal, de az információs társadalom építéséhez kevés köze van.

SG.hu: Milyen folytatást szán az IHM önmagának? Mik azok a pontok, amikkel nem voltak megelégedve az elmúlt négy év alatt?
Kovács Kálmán: Az a gondolat, hogy legyen egy önálló minisztérium, ami csak ezzel foglalkozik és elindítja a folyamatokat beváltotta a hozzá fűzött reményeket: néhány napon belül 1 millió internet előfizető lesz, a háztartások több, mint 80%-ban van mobiltelefon stb, tehát tényleg jó ötlet volt. Ezek után viszont egy szélesebb platformra kell helyezni a kérdést. Én az intelligens infrastruktúra koncepcióban látom a megoldást, ami több fejlett országban is bevált már. Az intelligens infrastruktúrát, közlekedést, hálózatokat, távközlést kell összekapcsolni, ezt én egy kézbe tenném.

SG.hu: Tehát a most MeH, GM kézben levő informatikai és egyéb infrastruktúra feladatokat is begyűjtené ebbe a körbe?
Kovács Kálmán: Azt gondolom igen. Egy kézbe kell tenni a kormányzati/nem kormányzati informatikát, hálózatokat és persze a közlekedést is. Sárközi Tamás is ezt mondta, hogy kell egy fejlesztési minisztérium, illetve egy infrastrukturális minisztérium, ami egyben kezeli a stratégiai kérdések mindegyikét.


SG.hu: Többször esett szó az internetpenetrációról, a mobiltarifákról. Kinek szól ez az IHM kommunikáció, hiszen, aki kompetens ezekben a kérdésekben, az nem gondolja komolyan, hogy ezek az eredmények a politika eredményei lennének, hanem inkább a piaci szereplőké. Gondoljunk csak a netpenetrációra: a szolgáltatók elemi érdeke, hogy minél több hozzáférést adjanak el és nem kellett őket erre külön ösztökélni. Sőt azt állítják, hogy meg fogják előzni a kormányzati akaratot, mert nem bírják kivárni azt.
Kovács Kálmán: Úgy gondolom, hogy a gazdasági folyamatokban nekik kell elől menni, de a kommunikációban és a társadalmi folyamatokban pedig a politikának. Míg négy évvel ezelőtt a politika azt mondta hogy ne internetezz, mert az csak pornóra jó, meg hogy nem kell számítógép a kisiskolásoknak meg a nyugdíjasoknak, addig szerintünk ezeket a harcokat a politikának kell megvívni. A KSH szerint tavaly ilyenkor a háztartások 79,9%-a volt ellátott mobiltelefonnal.

SG.hu: Ez köszönhető az IHM-nek?
Kovács Kálmán: Persze! Ha nem szabadáras lenne a verseny, akkor még mindig a legdrágább lenne Európában. A politika mindent el tud rontani. Nem tudja megoldani a gazdaság helyett, de a liberális szemlélet szerint el kell takarítani a folyamatok elől az akadályokat és ők megoldják maguk. Az, hogy megcsináljuk helyettük, az a szocialista megoldás, de ha hatósági áras lenne még mindig (azaz maximalizált ár), akkor mindenki azon a plafonon tartaná az árakat. A konzervatív politika pedig mindig meg akar valami régit őrizni erőszakosan, mondjuk a papírt a digitális helyett, a tartalomszabályozást a szabad információáramlás helyett. A digitális műsorszórással mi is volt a Fidesz egyetlen baja? Szabályozni akarta. Én azt mondom, hogy nem kell. A politika el tudja rontani a folyamatokat, meg tudja állítani a fejlődést még a digitális televíziózásban is.

SG.hu: Persze csak a földi sugárzásút.
Kovács Kálmán: Épp elég az! 1 millió 100 ezer háztartás. Illetve meg tudta állítani a Fidesz az ominózus 1/6-os törvénnyel a kábeles fejlődést is. Mostanra nehezen, de 1/3-ra csökkentettük ezt az arányt (egy kábelszolgáltató maximum lehetséges lefedettsége a háztartások arányában, ennek célja a monopólium elkerülése volt - szerk). 2002 végén azokon a területeken voltunk utolsó helyen, ahol nem kellett volna (penetráció, lefedettség) és ott voltunk elsők, ahol szintén nem kellett volna (árak).

SG.hu: Mi történik akkor, ha az SZDSZ nem kerül be a parlamentbe? Mi lesz a liberális politikával?
Kovács Kálmán: Akkor kell megkérdezni, ha egyszer nem kerülünk be, de azt hiszem legalább 20 évre biztos helyünk van a parlamenten belül. Hogy utána mi lesz, az majd akkor kiderül.

SG.hu: Kérdezhetném úgy is akár, hogy Fidesz biztos-e az eMagyarország program, a közháló stb.?
Kovács Kálmán: Ha az a kérdés, hogy egy politikai váltógazdaság tönkre tudja-e tenni ezeket a programokat, akkor egyszer azt mondom, hogy nem, mert a világ ebbe az irányba halad, másrészt a konzervatív politika mégis megtépázhatja a folytonos szabályozási kényszerével, a szocialista politika pedig az állami beruházásokkal. Tehát tudnának ártani, de azt hiszem nem lehet tőből kitépni 3000 eMagyarország táblát.

SG.hu: Mi az akadálya annak, hogy nem sikerül az ellenzékkel való hatékony kommunikáció?
Kovács Kálmán: Voltak pillanatok az információs társadalom fejlesztésének területén, amikor úgy nézett ki, hogy lesz együttműködés. Beterjesztettem még a ciklus elején egy programot, amit már előzőleg InfoCharta néven el akart fogadni a négy párt közösen, de ez sem jöhetett létre, mert ellenzékben a Fidesz bizottsági javaslatként sem akarta elfogadni, nemhogy minisztériumi előterjesztésként. Akkor lenne korrekt a helyzet az ellenzék részéről, ha azt tudnák mondani, hogy ugyan lesöpörtek minden kezdeményezést, de helyettük letettek valamit az asztalra, ami használható.

Ha nincs javaslat sosem az ellenzék részéről, csak ellenállás, akkor nem lehet együttműködni. Egy szemléletes példával élve: én szeretném, hogy itt műfüves focipálya legyen. A másik mondja: Nem, nem jó! Legyen füves focipálya, mert az jobb. Most pedig az megy, hogy Műfüves focipálya? Nem! Közben meg lehet, hogy kézilabdapályát akar, csak nem mondja meg. Ezt a kérdést tehát nem érzem jogosnak velünk szemben.

SG.hu: Nyilván a kérdést felteszem minden oldalon.
Kovács Kálmán: Kérdezze meg akkor tőlük, hogy a Fidesz/MDF mit tett le az asztalra négy év alatt? Egy dolgot tudna mondani az MDF, az sem hozzánk tartozott, de részben megvalósult és törvény lett belőle. Ez az elektronikus hulladékok kérdése. Itt legalább a Pettkó tett javaslatot.

SG.hu: Ez a téma a vesszőparipám, de sokszor hangoztak el nagy szavak, mint Budapest IT központ, óriási netpenetráció, digitális írástudatlanság megszüntetése... Tegyünk ezek mögé tényeket, konkrét eredményeket!
Kovács Kálmán: Ahogy a HVG-ben olvasható volt tavaly, 2004-ben az IT piacon a legnagyobb növekedést hazánk produkálta az EU-n belül. Hálózati megoldások, szervermegoldások, végponti berendezések értékesítésében rekordok dőltek meg, most az egész IT szektor újra lendületben van. Ki kell nyitni akár a mai újságot is. A magyar gazdaságban általában mindenki panaszkodik, ehhez képest az IT cégek sorban jelentik be újabb éves rekorderedményeiket. UPC, Euroweb, Sun, mind rekord évet zártak 2005-ben is.

SG.hu: Viszont a Sun hozzátette, hogy félő, hogy a választások után negatívba futhat az ITK piac. Azzal számolnak, hogyha elkezdődik az ígért osztogatás, akkor el kell zárni a többi csapot.
Kovács Kálmán: Az SZDSZ azt mondja, hogy a legnagyobb kiadásnak a gazdaságba történő befektetésnek kell lennie és nem az osztogatásnak. Tőlünk nem kell félnie, de nem is tőlünk fél a Sun. Visszakanyarodva az eredeti kérdéshez, ha 2004-ben a legnagyobb növekedést produkáltuk, idén pedig a cégek sorra jelentik be a rekordnyereséget, nyilván nem a választások kedvéért, akkor azt gondolom, hogy megint az élen leszünk. 2002-ben a növekedésben 18. helyen álltunk.

SG.hu: Ez nem lehet, hogy csupán csak a piaci szereplők elszántsága?
Kovács Kálmán: Gondolja, hogy a lengyel vagy szlovák piacon nem elég elszántak ugyanezek a multinacionális szereplők? A lényeg, hogy nem egyedül a politikán múlik, de nem is egyedül a gazdaságon. Fontos, hogy ki tudja-e fejteni egy adott környezetben a legjobb hatást egy vállalat. Piaci katalizátorhatásokkal tud a kormány rásegíteni a gazdasági növekedésre. Nem mindegy, hogy ebbe fektetünk, vagy szociális kiadásokba.

SG.hu: Végül néhány személyesebb kérdés. Rendelkezik saját bloggal. Ezt saját felindulásból vagy kizárólag kampánycéllal hozták létre?
Kovács Kálmán: A blogom az SZDSZ-en belül van, s azt gondolom, hogy ha nyugodtabb lenne a politikai élet, akkor normális lenne, hogy aki akar, az csinál magának (az sem normális ha kötelező, az sem ha tilos)

SG.hu: Aki eddig indított igazi, saját blogot, ahol véleményt mondott, azt előbb-utóbb meglincselték.
Kovács Kálmán: Kultúrában még nem jutottunk el arra a szintre, hogy ez működjön. Nem csak az írásban, hanem a fogadásban. Majd megnyugszik ez a terep is. Volt mikor fórumozni nem lehetett, mert néhány őrült lepusztította a fő témákat.

SG.hu: Informatikai miniszterként soroljon néhány szolgáltatást, amit használ rendszeresen.
Kovács Kálmán: Miniszterként az időbeosztásomból fakadóan nem vagyok olyan típusú fogyasztó, amire gondol, email szinten heavy usernek lehet tekinteni a napi 2-300 emaillel, aminek a harmadára személyesen kell válaszolnom. Természetesen ismert hírportálokat folyamatosan látogatok, körülbelül 5-öt. Persze nem mondom meg, hogy melyek ezek, sőt azt sem, hogy melyik hírportál van beállítva kezdőlapnak (mosoly) az Exploreremen (tehát nem Firefox). Levelezésre pedig Outlookot használok. Ezen kívül az iWiWet használom, de mindössze ennyi szórakozásom van jelenleg.

SG.hu: Köszönöm a válaszokat.



Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások