Mától működik az EDR hálózat Budapesten

Mától működik az EDR hálózat Budapesten

2006. április 5. 14:21, Szerda
A készenléti szervezetek a rendszer országos kiépítéséig, 2007. január 31-ig, díjmentesen használhatják a hálózatot.

Az október 26-án aláírt szerződés első határidejét sikeresen teljesítette a Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt., ugyanis április 5-ig befejezte az EDR (Egységes Digitális Rádió-távközlő Rendszer) hálózat kiépítését és műszaki átadását Budapesten. A kormány részéről Pesti István, az EDR Projekt kormánybiztosa vette át a rendszer első mérföldkövének számító budapesti hálózatot, amely 34 bázisállomást és 14 000 készüléket és jelent.

A Pro-M Zrt. feladata a budapesti kiépítés mellett a készenléti szervek egységes, korszerű rádióhíradását szolgáló országos, digitális rádiórendszer kialakítása és a teljes rendszer üzemeltetése is. Az országos EDR hálózat átadása után a készenléti szerveknek nem csak a belső kommunikációja tehető hatékonyabbá, de a szervek közti együttműködés is sokkal könnyebbé válik a hálózat fejlett szolgáltatásainak köszönhetően. A készenléti szervezetek (többek között a rendőrség, a határőrség, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, a büntetés-végrehajtás, a Honvédség és a Nemzetbiztonsági Szolgálatok) az átadás-átvételt követően megkezdhetik az új rádiórendszer fokozatos használatba vételét, miközben a rendszer teljes, országos kiépítéséig, 2007. január 31-ig, díjmentesen használhatják a hálózatot.

"A rendszer országos kiépítésével Európa egyik legkorszerűbb és létszámarányában legkiterjedtebb készenléti rádiórendszerét valósítjuk meg Magyarországon" - mondta Pesti István, az EDR Projekt kormánybiztosa. "A Miniszterelnöki Hivatal által kötött tízéves futamidejű szolgáltatási szerződésben meghatározott határidők pontos betartásával halad a beruházás és az első szakasz lezárásával, az EDR hálózat budapesti műszaki átadás-átvételével a mai nappal megkezdődhet a szolgáltatás Budapest főváros területén történő használatba vétele" - tette hozzá Pesti.

"Örömmel tölt el minket, hogy szerződésben vállalt kötelezettségünknek megfelelően sikerült a mai nappal pontosan, időre teljesítenünk a rendkívül összetett TETRA technológiájú hazai EDR hálózat kiépítésének első mérföldkövét, a budapesti hálózat műszaki átadását - mondta Kozma Béla a Pro-M Zrt. vezérigazgatója. "A Pro-M elkötelezettsége, szakmai felkészültsége és anyavállalatának, a Magyar Telekomnak a sokéves kommunikációs tapasztalata a biztosíték a rekordgyorsaságú, Európában is egyedülálló hálózat jövő év tavaszi országos kiépítésének, mellyel reményeink szerint Magyarország és vele együtt a Pro-M is egy újabb szakmai sikertörténetet könyvelhet majd el" - tette hozzá Kozma.

Az EDR rendszer országos kiépítésének határideje 2007. január 31. A budapesti átadás után a középső, majd a keleti és végül a nyugati országrészt fedik le fokozatosan a Pro-M szakemberei. Az országos hálózatban 225 bázisállomás működik majd, amelyeknek 42 000 készüléket kell "befogadniuk". A teljes kiépítéssel Európa egyik legkorszerűbb és létszámarányában legkiterjedtebb készenléti rádiórendszere lesz a hazai EDR.

"A Pro-M a rendszer kiépítése és üzemeltetése mellett, intenzív támogatást vállal a végfelhasználók felkészítésében is" - tájékoztatott a Pro-M műszaki igazgatója, Mihályi Gábor. "A rendszer kiépítésével együtt történik azoknak az oktatóknak a felkészítése, akik a továbbiakban a szolgáltató által berendezett speciális kabinetekben oktatják a leendő felhasználókat. Jelenleg is zajlik az egyes szervezetek híradását irányító szakemberek és a szolgálati állomány felkészítése. A felhasználók rendelkezésére áll egy ügyfélszolgálati iroda, de a Pro-M a készülékek élő demonstrációját is vállalja - tette hozzá Mihályi.

A világon hozzávetőlegesen 650 TETRA rendszer működik. A rádiórendszer szabványa európai uniós ajánlás, így alkalmas arra, hogy a schengeni egyezményhez tartozó országok rendvédelmi szerveinek együttműködését is támogassa. A TETRA technológiájú rádiókommunikációs rendszer számos előnye mutatkozik meg a régi, analóg rendszerrel szemben. A TETRA szabvány szerint épülő EDR jelentősen javítja az érintett szervek belső híradását, lehetővé teszi a szervek egymás közötti hatékony kommunikációját, nagymértékben hozzájárulva ezzel a reagáló képesség fokozásához, az együttműködés hatékonyságának növeléséhez.

Az EDR automatikusan gondoskodik a rádió forgalom információvédelméről. Nemcsak a kommunikáció minősége, hanem biztonsága is sokkal magasabb szintű lesz azáltal, hogy az alapkódolás mellett további kódolás is lehetséges. A nagyobb frekvenciasáv miatt országos lefedettséget biztosít a hálózat, még az eddig problémás helyeken is (metró, alagút..). A beszéd mellett adatok, rövid státusz üzenetek átvitelére is alkalmas a készülék, melyet programozási lehetőség tesz még egyszerűbbé, még hasznosabbá.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások