Böngésző­há­bo­rú: las­san erő­söd­nek az alter­natív szoft­ve­rek

Böngésző­há­bo­rú: las­san erő­söd­nek az alter­natív szoft­ve­rek

2006. április 6. 12:13, Csütörtök
A legfrissebb adatok szerint a Firefox meghaladta a 10 százalékos részesedést a böngészők globális piacán, míg a harmadik helyet az Apple Safarija foglalta el. Az Internet Explorer lassan enged előnyéből.

A Net Applications a napokban készítette el legújabb felmérését, amelyben a böngészők jelenlegi részesedését, és ennek alakulását is szemügyre vehetjük. Az összesített táblázat nemcsak a megfigyelt szoftvereket, hanem azok egyes verzióit is elkülöníti, ami érdekes részletekre világít rá. A Firefox az elmúlt hónapokban tovább erősítette helyzetét, míg az Internet Explorer valamivel nagyobb arányban vesztett súlyából - első helye azonban továbbra is megkérdőjelezhetetlen.

A webalkalmazásokra szakosodott elemzői cég adatai szerint a Firefox március hónapban elérte a 10,05 százalékos részesedést, vagyis első alkalommal lépte túl a bűvös 10 százalékos határt. Februárban ez az arány még 9,75 százalék volt, a nyílt forráskódú böngésző tehát folyamatosan növelni tudja befolyását. A harmadik helyet a Safari kaparintotta meg, amelyet kizárólag a Macintosh számítógépeken használnak - a böngésző valószínűleg erős észak-amerikai pozíciójának köszönheti előkelő helyezését. A Netscape a negyedik lett, alig valamivel 1 százalék felett, míg az Opera az ötödik a maga 0,54 százalékával.


Az első helyen természetesen továbbra is a Microsoft házi böngészője, az Internet Explorer található, amelynek előnye annak ellenére sem kikezdhető, hogy a redmondi cég jócskán elmaradt a fejlesztéssel. Érdekesség azonban, hogy míg az IE esetében a felhasználók túlnyomó többsége a böngésző legfrissebb, 6.0-ás verziójával barangol a világhálón, az alternatív megoldások esetében már nem ilyen homogén a kép. Igaz, a Firefox 1.5 szintén vezet a nyílt forráskódú böngésző hívei között, jócskán vannak azonban olyan számítógépek, amelyeken a korábbi 1.0-ás verziót, illetve annak toldozott-foltozott alverzióit használják. A Netscape még ennél is furcsább, hiszen vezet a 7.0-ás változat, és csak a második a legújabb, 8.0, amely eleinte hibáival hívta fel magára a figyelmet.

A Firefox helyzete Európában a legjobb: a januári adatok szerint az öreg kontinensen már átlépte a 20 százalékot, köszönhetően olyan országoknak, mint Szlovénia, Finnország, Németország, Csehország, vagy éppen Magyarország. Európa ezzel vezet a kontinensek között, Ausztrália a második, míg a harmadik helyet az amerikai félteke északi része foglalja el.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások