Egyre több cég foglalkoztat távmunkásokat

Egyre több cég foglalkoztat távmunkásokat

2006. április 6. 13:24, Csütörtök
Egyre több cég, intézmény használja ki a távmunka nyújtotta előnyöket, a távmunkások foglalkoztatottak közötti aránya a következő négy évben a jelenlegi 2-4 százalékról 4-8 százalékra bővülhet - hangsúlyozta Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter a tárcánál tartott sajtótájékoztatón.

"Jó időpontra időzítették tehát a távmunkával foglalkozó tanulmányok vaskos kötetének kiadását" - jegyezte meg Simon Gábor, a Távmunka Tanács elnöke a könyvet is bemutató a sajtótájékoztatón. A kötet azokat a munkáltatókat is meggyőzheti a távmunka hasznáról, akik eddig idegenkedtek ettől vagy nem tudták felmérni ennek gazdasági, munkaszervezési előnyeit - mondta az elnök.

Csizmár Gábor szólt arról, hogy az Európai Unió átlagában a foglalkoztatottak 12 százaléka dolgozik távmunkában, de egyes északi országokban ez az arány eléri a 25 százalékot. Az európai Unióban is dinamikusan fejlődik az a munkavégzési forma, néhány éve még csak 9 százalék volt ez az arány, Magyarországon pedig 1 százalék.

Közlése szerint az európai uniós országok - főként az északi államok - példája jól mutatja, hogy a távmunka gazdasági eredményeket hoz. Csökkenteni lehet az irodalétesítési, fenntartási költségeket rugalmasabban szervezhető a munkaidő. A dolgozók lakóhelyük távolságától függetlenül kapcsolódhatnak be a cég tevékenységébe. Megnyerhetők a cég számára azok a speciális szaktudású dolgozók is, akik már városban, régióban vagy akár más országban laknak. Előnyös a távmunka a dolgozóknak is, mert jobban, célszerűbben szervezhetik meg munka- és magánidejüket, különféle elfoglaltságaikat. Megspórolható a munkába járás ideje és kölétsége is.

Képes János a Távmunka Programiroda vezetője a sajtótájékoztatón közölte, hogy a napokban zárult le a minisztérium újabb távmunka pályázata. A pályázók a távmunkahely létesítéséhez munkahelyenként több mint 566 ezer forintos bértámogatást vehetnek igénybe, valamint 50 ezer forintos képzési támogatást. A bértámogatás fél évig 70 ezer forintos keresetet és járulékait jelenti, de újabb fél évig a munkáltatónak támogatás nélkül is foglalkoztatnia kell a munkavállaló. Az idei pályázatra 170 munkáltató jelentkezett, a korábbiakhoz képest többen a közintézményektől. A munkáltatók 782 távmunkahely létesítését vállalták. A bírálat alapján 149 munkáltató 715 távmunkahely létesítéséhez kap támogatást.

A sajtótájékoztatón Csizmár Gábor szólt arról is, hogy hamarosan megjelenik egy újabb közmunka pályázati kiírása. Ennek során 200 millió forint felhasználásával a leghátrányosabb helyzetű 600 kistelepülésnek, és az ottani munkanélkülieknek kívánnak segíteni. Ezek a települések előnyt élveznek a többi közmunkák során, de ezt a pályázaton külön a számukra írják ki. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a jelenlegi kormányzati időszak alatt teljesítették a 400 ezer új munkahelyre vonatkozó ígéretet. A múlt év végéig 406 500 új munkahely létesült, a megszűnő munkahelyek miatt a pozitív egyenleg 76 500. Ez csaknem annyi, mint a tervekben szereplő 100 ezres szám.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások