Az amerikai külügyi tárca nem bízik Lenovo gépeiben

Az amerikai külügyi tárca nem bízik Lenovo gépeiben

2006. május 19. 16:34, Péntek
Nem fogja bizalmas munkavégzésre használni az amerikai külügyminisztérium a kínai Lenovo cégtől nemrég vásárolt 16 ezer személyi számítógépet, hogy ne veszélyeztesse a kormány információs és távközlési csatornáit.

A tárca kongresszusi nyomásnak meghajolva döntött így a The Washington Post pénteki beszámolója szerint. Az intézkedés a Kína-ellenes héják győzelmét jelenti egyes sajtóértékelések szerint.

Frank Wolf republikánus párti képviselő, a tárca pénzügyeit felügyelő albizottság elnöke a minap határozottan bírálta a 16 ezer számítógép megvásárlását, amelyből tudomása szerint kilencszázat kifejezetten abba a biztonsági hálózati rendszerbe szántak, amely az Egyesült Államokat összeköti külföldi nagykövetségeivel és a nagyköveti rezidenciákkal szerte a világon. Wolf a sajtónak nyilatkozva "félelmetesnek" nevezte Kína kémkedési törekvéseit. Szavai szerint egyáltalán nem titok, hogy a kínai hírszerzés első számú célpontja az Egyesült Államok. "Egyetlenegy amerikai kormányzati szervnek sem kellene vásárolnia tőlük" - jelentette ki.

A Lenovo - a világ harmadik legnagyobb személyi számítógép gyártója - tavaly megvásárolta az IBM számítógépgyártó részlegét és a főhadiszállását Kínából az Egyesült Államokba helyezte át. A Lenovo cég 28 százaléka a kínai állam tulajdona, míg az IBM részesedése még mindig 13 százalék. A tárca által az idén megvásárolt 16 ezer komputert a Lenovo észak-karolinai és mexikói üzemeiben szerelték össze.

Richard Griffin külügyi államtitkár-helyettes levelében arról biztosította a képviselőt, hogy a kormány biztonsági szakértői a gépeket csak a nem titkos hálózati rendszerbe javasolták, a tárca pedig megváltoztatja közbeszerzési eljárását, tekintettel a szállító cégnél bekövetkezett tulajdonosváltásra.

Jeffrey Carlisle, a Lenovo kormányzati kapcsolatokért felelős alelnöke a sajtónak nyilatkozva leszögezte, hogy a számítógépek nem jelentenek semmiféle biztonsági kockázatot. Hangsúlyozta, hogy a résztulajdonos kínai kormányzati szerv nem szól bele a cég stratégiájának az alakításába vagy a döntésekbe és az igazgatótanácsba sem nevez ki senkit. "Nem vagyunk állami vállalat" - tette hozzá az alelnök.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások