2006. május 25. 10:54, Csütörtök
A chartát Viviane Reding, a médiáért és az információs társadalmakért felelős
EU-biztos ismertette a Cannes-i Filmfesztiválon. A dokumentum szövegének kidolgozásában médiatársaságok és távközlési cégek vettek részt.
Az
Európai Film Online Charta szövegének kidolgozásában részt vettek a BBC, a Time Warner, a Vivendi, a Constantin Film és a France Telecom szakemberei, de a támogatók között van az EMI Music és a Telecom Italia is. Az internetes videóterjesztés a charta támogatói szerint elősegítheti az európai filmipar megerősödését, valamint jótékony hatással lehet a szélessávú beruházásokra is. A dokumentum kíváló lehetőséget nyújthat arra, hogy a jövőben a filmproducerek, a kiadók és forgalmazók egy mű kiadásakor minden részletben könnyen és egyszerűen megállapodhassanak, ezáltal elmaradhatnak a csúszások.
Az Európai Unió és a vállalatok
célja a videók online közzétételének, eladásának népszerűsítése, anélkül, hogy a szerzői és a szomszédos jogok sérülnének. Utóbbi szempont a 12 oldalas Európai Film Online Charta egyik legfontosabb pontja. A szöveg szerint az internetszolgáltatóknak joga van arra, hogy megszüntessék az előfizetői szerződéseket ha egy bíróság kimondta, hogy az illető személy bűnös a szerzői és szomszédos jogok megsértésében. Amíg ez nem történik meg, addig mindenkit megillet az ártatlanság védelme.
A chartában ugyanakkor szintén fontos pontot képvisel a fájlcserélés és a fájlcserélő hálózatok ügye. A dokumentum kiemeli, hogy ez lehet a jövőben az egyik lehetséges módja az online videóeladásoknak és kölcsönzéseknek. Példaként a Warner Bros. németországi leányvállalata által üzemeltetett in2movies és az arvato mobile hasonló szolgáltatását említik, de itt is szerepel, hogy a francia internetszolgáltatók figyelmeztető e-mailt küldenek azoknak az ügyfeleiknek, akik illegálisan másolt tartalmakat töltenek le a világhálóról. Több figyelmeztetés után pedig automatikusan felbontják az előfizetői szerződést.
A digitális másolásvédelmek ügyében szintén állást foglalt a dokumentum. A DRM-rendszerek olcsó, biztonságos, megbízható megoldást jelentenek, ám csak akkor, ha a fejlesztő cég biztosítja, hogy minél több készülék támogassa őket. Kiemelik, hogy ezek nem okozhatnak inkompatibilitási problémákat és lehetőleg nyílt szabványokra kell épülniük.
Az Európai Film Online Chartát azonnal kritizálta az
Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) és az
Európai Internetszolgáltatók Szövetsége (EuroISPA). Mindkét szervezet képviselői szerint jó lett volna, ha ők is részt vehettek volna a charta kidolgozásában, ám véleményükre senki sem volt kíváncsi. Az egyelőre csak ajánlásnak szánt chartában egyébként a támogatók vállalták, hogy semmilyen céget vagy fejlesztőt nem támogatnak, amely vagy aki másolásvédelmek kijátszására alkalmas szoftvert hoz létre.