Kiszűrhetők a csalók az aukciós oldalakról

2006. augusztus 10. 09:40, Csütörtök
A csalások döntő többsége megelőzhető és könnyen kiszűrhető a szigorú biztonsági rendszerrel működő magyar és nemzetközi aukciós oldalakon - állítja a TeszVesz vezető szerkesztője, Dobra Péter.

Az internetes aukciós portál szerkesztői szerint a közelmúltban más portálon elkövetett, nagy értékű csalás elkerülhető lett volna a megfelelő biztonsági óvintézkedésekkel, melyekkel ők saját weboldaluk biztonságát segítik elő. A csalást és a csalókat a TeszVesz Európa egyik legsikeresebb aukciós site-jától, az Allegro-tól átvett ellenőrző rendszere segítségével hatékonyan ki tudja szűrni. Mint ismeretes, 2006 júliusában az egyik magyar aukciós portálon nagy értékű csalás történt. Egy ál-eladó nem létező termékeket, számítástechnikai eszközöket kínált jutányos áron eladásra, licitre a site-on, és a pénzek beérkezése után - közel 500 000 Ft - nyomtalanul eltűnt. A megkárosított 20 licitáló kollektív feljelentését követően a Nemzeti Nyomozó Iroda eljárást indított ismeretlen tettes ellen nagy értékű üzletszerű csalás gyanúja miatt.

Az eset után több médiumban írások jelentek meg az internetes aukciók biztonságát megkérdőjelezve. Erre kíván reagálni a TeszVesz. Dobra Péter, a TeszVesz vezető szerkesztője szerint "a TeszVesz-en nehezen elképzelhető, hogy egy felhasználó olyan egyszerűen pénzt csaljon ki gyanútlan felhasználókból, mint ahogy az egy másik magyar aukciós oldalon történt, ahol a felhasználók adatainak valódiságát egyáltalán nem ellenőrzik le. Nálunk a sikeres lengyel aukciós site, az Allegro példájára kétlépcsős biztonsági rendszer működik, melynek segítéségével ellenőrizzük a regisztrációs adatok valódiságát."

"A hamis adatokat megadó személyeket a rendszer kizárja az online kereskedésből. Ha pedig valaki olyan címet ad meg, ahol ő nem elérhető, akkor fiókját nem tudja aktiválni, így eladást sem kezdeményezhet. Más részről az adatok ellenőrizhetősége nagy visszatartó erőt jelent a csalni próbálónak, hiszen bármilyen törvénytelen akciót követően a sértett és az üzemeltető is rendelkezik az illető összes elérhetőségével. Ez majdnem olyan, mintha valaki egy transzparensen hirdetné a rendőrség épülete előtt, hogy ellopott félmillió forintot" - tette hozzá Dobra.

A Magyarországon működő aukciós portálok közül a TeszVesz az egyedüli, amelyik - a piactéren bonyolított aukciók biztonsága érdekében - leellenőrzi a regisztrációkor megadott adatok valódiságát. A két lépcsőből álló folyamat során először ellenőrzi, hogy a megadott cím valóban létezik-e. Amennyiben nem, akkor a felhasználó hozzáférését - valótlan adatok megadása miatt - azonnal felfüggeszti. Létező cím esetén a felhasználó részére, a regisztrációkor megadott lakcímre postai levélben egy úgynevezett aktiváló kódot küld. Amennyiben a megadott címen az adott személy megtalálható - azaz, a posta kézbesíti a levelet - a felhasználó a TeszVesz oldalán a levélben szereplő kód megadásával aktiválni tudja a fiókját, azaz, hitelesíti magát, illetve az általa megadott adatokat.

Aki nem aktiválta a fiókját, az egyáltalán nem tud eladást kezdeményezni, licitálni is csak egy bizonyos számú aukcióra és limitált mértékben tud. Emellett mindenhol megjelenik a felhasználóneve mellett egy boríték-ikon, jelezve a többi felhasználó részére, hogy az illető még nem ellenőriztette le adatait. Az aukció végén mindkét fél megkapja egymás adatait, így a vevő is rendelkezik az eladó valós nevével, ellenőrzött címével és telefonszámával. Egy esetleges átverés után a hoppon maradt vevő nem bottal ütheti az elkövető nyomát, hiszen megvannak neki az illető pontos adatai.

Dobra Péter szerint a komoly nemzetközi aukciós site-oknak is, mint például az eBay vagy a lengyel Allegro alapvető üzleti érdeke, hogy ellenőrző rendszerük a lehető legnagyobb biztonságot kínálja az aukciós partnereknek. Az eBay például dombornyomott bankkártya-adatokat kér a regisztrációhoz, melynek valódiságát tranzakcióval ellenőrzi. Ez a rendszer Magyarországon elsősorban adatvédelmi okokból nem működhetne. Ezért vették át a TeszVesz működtetői a lengyel testvér-site, az Allegro sikeres kétszintű ellenőrző rendszerét.

"Az online aukciózás hihetetlen mértékben növekszik világszerte, ezt külföldi példák is jól szemléltetik. Az Egyesült Államokban 2005-ben minden ötödik internetező, vagyis 32 millió felhasználó folytatott online kereskedelmet. Az eBay 2005-ben 4,5 milliárd dollár bevételt realizált. A lengyel Allegrón 400 millió euró értékben adtak-vettek tavaly. Magyarországon is egyre népszerűbbek az online licitek. A TeszVesz szeretné az internetezőket biztosítani arról, hogy a szigorú ellenőrző rendszerrel működő aukciós oldalakon, mint a TeszVesz, biztonsággal kereskedhetnek" - mondta Dobra Péter.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban
Adatvédelmi beállítások