Tanévkezdés: számítógéppel vagy anélkül?

Tanévkezdés: számítógéppel vagy anélkül?

2006. szeptember 1. 17:55, Péntek
A legtöbb szülőnek komoly fejtörést okoz manapság, hogy miből gazdálkodja ki a csemetéje tanulásához szükséges összegeket. Külön kérdés az is, hogy kell-e a gyereknek számítógépet venni?

Természetesen a tankönyvek, füzetek, ceruzák, tollak, táska és egyéb kiegészítők eleve komoly terhet rónak egy átlagos háztartásra, főleg ha több iskoláskorú gyermek is van. Az ezredforduló óta viszont egyre komolyabb nyomás nehezedik a konzervatívabb szülőkre is: vesz-e otthonra a gyermekének számítógépet, bekötteti-e az internetet, mit enged meg neki a gép előtt, egyáltalán tudja e kontrollálni a digitális sarjak bármilyen tevékenységét a monitor előtt.

Az elmúlt években a közoktatásban és a felsőoktatásban részt vevő fiatalok számítógéphez jutását célzó program, a Sulinet Expressz nagyban megkönnyítette a kevésbé tehetős családok dolgát is, bár ebben sokan kételkedtek, hiszen a rendszer a következő évi adózás során jelentett maximum 60 000 Ft-os jóváírást és nem nyújtott azonnali kedvezményt. Ennek ellenére a tavalyi évben közel 18 milliárd Ft értékben vásárolt a lakosság a Sulinet Expressz többszöri módosítás után kizárólag teljes számítógép konfigurációkra és notebookra korlátozott kínálatából.

Azonban a forgalom nagy része nem az iskolakezdéshez, jóval inkább a karácsonyhoz kötődik, ezt a tényt erősítette meg Bánfalvi Gábor, a User’s Számítástechnika ügyvezető igazgatója is. Az sem okozott nagy meglepetést, hogy az iskolás gyermekeik számára gépet vásárló ügyfelek nagy része a legalacsonyabb árfekvésűek iránt érdeklődött és érdeklődik jelenleg is.

Az egyik jelenlegi legnagyobb Sulinet beszállító, a Samsung oldaláról Németh László, IT üzletágigazgató úgy látja, hogy a tanévkezdés közeledtével érzékelhetően a kis felhasználók aktivitása növekedett meg leginkább. "Disztribútoraink visszajelzése szerint elsősorban a gép+monitor konfigurációkat kedvelik a Sulinet vásárlók, melyek együttes vételára segítségével optimálisan lehet kihasználni az adó visszaigénylés felső hátárát. A gép+monitor+nyomtató konfigurációkra azonban viszonylag csekély a kereslet" - jelentette ki Németh.

A még év végéig elérhető Sulinet Expressz-konstrukcióban a belépő szintű modelleket (monitor nélkül) már 83 000 Ft-os áron hazavihetik a vevők. Ezek a konfigurációk viszont kizárólag alapvető igényeket elégítenek ki. Az általunk vizsgált Iris, belépő szintű modellekben helyet kapott egy viszonylag gyors, 2,8 GHz-es Celeron processzor, a Windows XP, Office és egyéb felhasználói programok futtatásához elegendő 512 Mbyte memória, 80 Gbyte-os háttértár és a manapság alapfelszereltségnek számító DVD-író is.

Üröm az örömben, hogy ekkora összegért ne is számítson senki arra, hogy a csomag tartalmaz Windows XP operációs rendszert, ehelyett egy szabadon felhasználható Linux disztribúcióval szállítják a gépet. Az alapvető irodai funkciók ellátására, internethasználatra ez is tökéletesen elegendő, de a kezdő számítógépfelhasználó gyakran ütközhet majd kompatibilitási gondokba, hiszen a számukra könnyedén elérhető kiegészítő programok nagy része elsősorban Windows-platformra készül.

Megvizsgáltuk a Sulinet Expressz keretein belül elérhető legdrágább készüléket is, ami az új trendeknek megfelelően már kétmagos processzort, 1 Gbyte memóriát, jóval nagyobb, 200 Gbyte-nyi háttértárat, illetve egy középkategóriás grafikus kártyát is kapott, amivel lehetővé válik számos, idén a polcokra került videojáték futtatása is. Érdekes jelenség, hogy a csúcsgép is szerénynek mondható kiszerelésben érkezik, hiszen ugyanazzal a fapados egérrel és billentyűzettel szerelik, mint a belépő modellt, illetve ehhez sem tartozik Windows XP licenc, ami azért sajnálatos, mert a hazai viszonyokat ismerve ezekre a gépekre szinte biztos, hogy kalózverzióban kerül fel a Microsoft operációs rendszere. Ennek a konfigurációnak az ára egyébként 193 000 Ft.

Az új szabályok a Sulinet vásárlói erejét nagymértékben csökkentették a program még idén is igen sikeresnek mondható, bár Német László szerint "a Sulinet által kitűzött célok csak részben valósultak meg, amely különösen a korai hibás szabályozásnak köszönhető, ma már lényegesen kötöttebb feltételekkel lehet csak igénybe venni. Mindezek ellenére sok olyan család jutott számítógéphez, akinek valóban szüksége volt rá, hasznossága tehát nem kétséges."

A jövő évtől már nem elérhető program mégsem fog hiányozni: "az állami támogatás megszűnése az alacsony jövedelműek vásárlási erejét ugyan jelentősen csökkenteni fogja, de ezzel párhuzamosan azonban egyre több szegmensben válik szükségessé / elérhetővé az első számítógép beszerzése, így jelenleg a kisvásárlók és a közepes méretű cégek jelentik számunkra az egyik kulcs-területet. Ezen felül az Uniós direktívák és a lehívható támogatások jobb kihasználása is segíti a kiesés pótlását, így jövőre is komoly növekedéssel számolunk a piacon.” – egészítette ki válaszát Németh.

Az alapgép megvásárlásán túl természetes, hogy kiegészítők is kerülnek a kosárba. Ezen eszközök köre érdemben nem változik, legalábbis nem jellemző igazán, hogy egyes termékek trendet képeznek, mások pedig eltűnnek, leszámítva a természetes evolúciót. Ilyen módon váltotta fel a CD-írót a mára szinte azonos árú DVD-író, illetve a CRT-képcsöves monitorokat az LCD-panel. Ugyanakkor a Sulinet Express-program legutóbbi változtatásával kapcsolatban a User’s ügyvezetője kitért arra is, hogy az új feltételek szerint szinte kizárólag nagyobb konzorciumok voltak képesek bekerülni a beszállítói körbe. Egyébiránt hasznosnak tartják magát a programot és azzal sem lenne gond, hogy kizárólag komplett gépekre szűkült a kör, de lehetőséget kellett volna adni a kisebb szereplőknek is, hogy saját kínálattal álljanak elő.

Az elmúlt években a hordozható számítógépek piacán történt komoly árcsökkenések lehetővé tették, hogy otthoni felhasználók is bátrabban gondolkodjanak el a robosztus asztali gép kiváltásán. A Sulinet Express palettájában természetesen megtalálhatóak a noteszgépek is, persze némileg borsosabb áron, mint társaik. A legolcsóbb modellek közé tartozó Fujitsu-Siemens-, Acer- és Lenovo Thinkpad-laptopok bruttó 155-160 ezer Ft-os áron vihetők haza és érdekes módon a belépő szintű asztali gépnél még csábítóbb ajánlatnak is tűnnek, hiszen ez az ár legtöbbször tartalmaz egy Windows XP Home licencet is, nem kell monitort is vásárolni, ráadásul a gépek rendelkeznek vezeték nélküli hálózati adapterrel is.

Amennyiben valaki nem kívánja játékra használni a készüléket, akkor több érv is szól a notebook mellett. Alacsonyabb energiafelvétele révén kevesebbet nyom a villanyszámlában, búcsút mondhatunk az asztalhoz kötöttségnek, illetve az összeszerelt géppekkel ellentétben megfelelő szintű támogatást várhatunk el a gyártó részéről.

Szerencsés helyzetben vannak azok a diákok, akiknek a szülei már digitális írástudók, azaz napi szinten használják a számítógépet és a világhálót is, hiszen gyermeküket is ezekkel az eszközökkel nevelik, ráadásul a számítógépbeszerzés során is megfontoltabb döntést képesek hozni a gyerek szükségleteit illetően. Pozitív jelenség, ha a szülő önmaga ugyan nem ért a számítástechnikához, de felismeri, hogy gyermeke számára kritikus jelentőséggel bírhat ez a fajta tudás.

Az otthoni vizekről visszaevezve az iskolai színtérre eszébe juthat az olvasónak, hogy Kovács Kálmán, volt informatikai miniszter és Magyar Bálint, volt oktatási miniszter vízióiban korábban többször szerepelt a használható tudás megszerzése a közoktatásban, a digitális tananyag és az interaktív tábla és társai. Ezek jelenleg még valóban csak víziók, de az oktatók egy része már alternatívaként kínálja fel a házidolgozatokhoz, kutatómunkákhoz az internetes forrásokat.

A számítástechnika órákon a középiskolák nagy részében már az ECDL-szabvány (European Computer Driving Licence, azaz Európai Számítógéphasználói Jogosítvány) tematikáit követik, ami a korábbi évek gyakorlatával ellentétben nem a kevesek által használható programozási ismeretekre, hanem a praktikus tudásra fókuszál. Ennek megfelelően az első évfolyamon az alapvető operációs rendszerekkel (DOS, Windows), a következő évben a táblázatkezelő és szövegszerkesztő programokkal (Excel, Word) ismerkednek meg a diákok, majd a későbbiekben adatbáziskezeléssel (Access), prezentáció- (PowerPoint) és weboldalkészítéssel (HTML nyelv) foglalkozhatnak a diákok – tudtuk meg Domboróczky János középiskolai informatika szakos oktatótól.

A megváltozott igényeket úgy tűnik a internetszolgáltatók némelyike is igyekszik meglovagolni. A T-Online aktuális ajánlatai között az elmúlt hónapokban feltűnt az úgynevezett Diák ADSL, amelyet a cég az iskoláskorú gyermekkel rendelkező, de egyébként a klasszikus csomagokkal el nem érhető családok számára pozicionált. A csomag ára és sávszélessége közel megegyezik a konkurens UPC Chello Light ajánlatával, annyi különbséggel, hogy nem tartalmaz adatforgalmi limitet, viszont csupán egy e-mail cím és jóval kevesebb webtárterület jár hozzá.

Ugyan ez a csomag csupán elnevezésében hordozza a diákszempontokat, de mindenesetre figyelemreméltó folyamat kezdete lehet, hogy észrevették ezt a réteget is. A tartalomszolgáltatásban is érzékelhető a fejlődés a tinédzserek számára célzott termékekben, hiszen egyre sikeresebbé válik például a Hotdog.hu nevű Web 2.0-ás közösségi portál, melyet főként a tizenéves korosztály használ.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások