MIT: valós idejű város­térkép em­ber­kö­ve­tés­sel

MIT: valós idejű város­térkép em­ber­kö­ve­tés­sel

2006. szeptember 9. 19:28, Szombat
A városlakók és a tömegközlekedési eszközök mozgását mutatja az MIT által bemutatott megoldás, amivel elsőként Róma városát térképezték fel. A fejlesztéstől a városi élet megszervezésének javulását várják.

A Massachusetts Institute of Technology neve immár nemcsak a százdolláros, pontosabban a kurblis laptop révén maradhat meg a köztudatban, hiszen legújabb fejlesztésük érdekes megoldásokat alkalmaz a városlakók és tömegközlekedési eszközök nyomon követésére. A cél az, hogy valós idejű térképet készítsenek az adott városról, kimutatva a nagyobb tömegek mozgását, az egyes városrészek zsúfoltságát, illetve a közlekedési rendszerek kisebb-nagyobb hiányosságait, amelyek főként szervezési hibákból erednek.

A Real Time Rome elnevezésű projekt eredményét elsőként a vasárnap kezdődő Velencei Biennálén mutatják be, mégpedig méretes kijelzők segítségével. Ezeken szemügyre vehetjük a lakosok mozgását, a buszok és taxik elhelyezkedését, a turisták kedvelt célpontjait, valamint azt, hogy a járókelők és autósok hogyan használják ki a meglévő útrendszert. A kutatók azt remélik, hogy ily módon kellő figyelem hárul majd a jelenlegi várostervezési és -szervezési problémákra, és a jövőben ezen szempontok figyelembevételével hatékonyabbá tehetik a városi életet, legfőképpen a sűrűn lakott területek közlekedését.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz

A technológia a Telecom Italia által kifejlesztett megoldáson alapul, amely a járókelőket a mobiltelefonok, a tömegközlekedési eszközöket és taxikat pedig az ezekben elhelyezett GPS-vevők és egyéb vezetéknélküli eszközök révén követi nyomon. A szakemberek elmondása szerint mindez teljesen névtelenül történik, a személyiségi jogokat így nem éri sérelem, a szolgáltató algoritmusai pedig megfelelő különbséget tesznek az alanyok között, így például eltérő módon jelzik a közlekedési dugóban elakadt utasok telefonjait és a gyalogosok zsebében lapuló (szintén lassan mozgó) eszközöket.

A lehetőségek gyakorlatilag korlátlanok - máris felmerültek olyan elméletek, hogy a fejlesztést ötvözve mondjuk a Google Earth szolgáltatásaival valós idejű kereséseket bonyolíthatunk le, és ezek eredményeit azonnal feldolgozhatjuk, illetve módosíthatjuk a körülmények változása esetén.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások