8000 embert támad az IFPI

8000 embert támad az IFPI

2006. október 18. 11:35, Szerda
Több hónapos viszonylagos nyugalom után ismét támadásba lendült a Nemzetközi Zeneipari Szövetség (IFPI). A szervezet akcióját afféle vihar előtti csend előzte meg. Az IFPI minden eddiginél keményebben lép fel a zeneszámok és zenei albumok illegális másolói ellen.

Mint ismeretes, a Nemzetközi Zeneipari Szövetség legutóbb - idén júliusban - a Yahoo kínai portálját támadta, míg Nagy-Britanniában a brit testvérszervezet a korábban már kritizált AllofMP3.com oldalt vette össztűz alá. Az IFPI képviselői most bejelentették, hogy a világ 17 országában több mint 8000 felhasználó ellen indítanak eljárást. Mindez azt jelenti, hogy az Egyesült Államokban eddig 18 000, míg az USA-n kívül 13 000 ember ellen tett feljelentést a szövetség. A vád minden esetben zeneszámok és zenei albumokról készült illegális másolatok készítése, illetve terjesztése a különböző fájlcserélő rendszerek segítségével.

Hillary Rosen, az Amerikai Zeneipari Szövetség (RIAA) egykori elnöke az új akciót egyenesen túlzónak nevezte. A leköszönt vezető követelte, hogy a zeneipar mielőbb kezdjen tárgyalásokat a fájlcserélő hálózatok üzemeltetőivel és használóival.

Újdonság, hogy a zeneipar először lépett fel a má­so­lók ellen Brazíliában, Mexikóban és Len­gyel­or­szág­ban, de emellett új eljárásokat kez­de­mé­nyez­tek német felhasz­nálók ellen is. A vád­lottak kö­zött el­ső­sorban olyan sze­mé­lyek van­nak, akik a BitTorrent, az eDonkey vagy a Limewire fájl­cseré­lő háló­za­to­kat hasz­nál­ták. Sok eset­ben olyan szü­lők kerül­het­nek majd a vádlottak pad­jára, akiknek gyermekei követték el az ille­gális máso­lásokat, illetve a kópiák ter­jesz­té­sét, ám utóbbiakat a helyi törvé­nyek szerint nem lehet fele­lősség­re von­ni. A szö­vet­ség ille­tékesei szerint a szü­lő­ket azért le­het bepe­relni, mert az ő nevü­kön van­nak az internet­hoz­zá­fé­ré­sek és nem aka­dályozzák meg cseme­téiket az illegális anyagok feltöl­té­sé­ben. Ebből kiin­dul­va könnyen bajba kerülhetnek a DirectConnect, a Gnutella, a SoulSeek és a WinMX fájlcserélő rendszerek használói is.

Az IFPI egyébként ezt az álláspontját nem először hangoztatja, hiszen már áprilisban is igyekezett felhívni a szülők figyelmét arra, hogy figyeljenek rá milyen fájlokat tárolnak gyermekeik számítógépük merevlemezén.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások