Athéni világfórum az internet irányításáról

Athéni világfórum az internet irányításáról

2006. október 31. 00:03, Kedd
Először ültek össze az ENSZ égisze alatt megrendezett első Internetirányítási Fórumon (IGF) Athénban az internetvilág legfőbb képviselői, valamint a világ szinte összes országának küldöttei. A több mint ezer delegáltat és számos szakembert felvonultató rendezvényt egyből botrány árnyékolta be.

"Az internetnek a demokráciát, a biztonságot és a stabilitást kell erősítenie. Ez pedig kihívás mindannyiunk számára" - jelentette ki az IGF megnyitása alkalmából mondott beszédében Kostas Karamanlis görög miniszterelnök. A hat napon át tartó rendezvény fő kérdése, hogy a jövőben ki fogja irányítani az internetet. Az Európai Unió, Kína és India ugyanis azt szeretnék elérni, hogy a World Wide Web többé ne legyen csak és kizárólag amerikai irányítás alatt.

Az ENSZ meg akarja őrizni az internet politikamentességét és szabadságát, és minden résztvevőt be akar vonni az internet jövőjéről szóló párbeszédbe. Ezért hozta létre az információs társadalom új nemzetközi testületét, az IGF-et. Az ENSZ célja az, hogy minden kontinens képviseltesse magát, és lehetőleg az internet minden területét megjelenítsék a testületben. Fontos továbbá, hogy az Egyesült Államok ne játsszon főszerepet, hanem egy kiegyenlített, valóban demokratikus, új javaslatokra nyitott tanácsadó csoport segítse az IGF-et.

Markus Kummer, a tanácskozás előkészítésével megbízott ENSZ-munkacsoport koordinátora hangoztatta: ez az első alkalom, hogy a kormányok, a nemzetközi szervezetek, a magánszektor és a civil szervezetek küldöttei teljesen egyenrangú képviselőkként gyűlnek össze. Nitin Desai, az IGF szervezőtestületének elnöke a BBC Newsnak azt mondta: az IGF sikerét egy "esetleges kulturális összeütközés" meghiúsíthatja, ezért - mint rámutatott - a cél a "jóhiszemű párbeszéd". A konferencia négy fő napirendi pontja: a biztonság, a változatosság, a nyitottság és a hozzáférés. A fórum nem döntéshozó testület, hanem arra szolgál, hogy az internet szereplőinek lehetőséget adjon a megegyezésre a fent említett kulcskérdésekben.

Az esemény fényét egy botrány árnyékolta be. Még az Internetirányítási Fórum megnyitása előtt letartóztatták Athénban Antonis Tsipropoulost, a Blogme.gr blog üzemeltetőjét, aki az oldalon szatirikus tartalmakat jelentetett meg. A blogot a hatóságok bezárták. A görög rendőrség tájékoztatása szerint az intézkedésre azért került sor, mert az oldalon több olyan hivatkozás is volt, amelyekre kattintva Dimosthenis Liakopoulost, egy televíziós műsort vezető atyát gúnyoló írásokat lehetett olvasni.

Az eset nemcsak az IGF tükrében botrányos, hanem annak fényében is, hogy a rendezvényen az egyik fő téma az internetcenzúra kérdése. Az eset ugyanakkor olaj lehet a tűzre, hiszen az Amnesty Internetional (AI) felszólította a világ összes bloggerét, hogy ítéljék el a világ számos országában működő internetcenzúrát és írják le a véleményüket a kérdésben. Az AI vezetői egyúttal az IGF keretében át akarnak adni egy 43 000 blogger aláírásával ellátott petíciót a helyszínen lévő szakembereknek. A Be irrepressible című dokumentumban a felhasználók egyhangúan elítélik az internetcenzúrát.

A szervezet szerint a világ számos országában egyre keményebben lépnek fel a hatóságok az államnak nem tetsző tartalmak ellen. Mindennapos a fórumok törlése, a chatszobák megfigyelése, oldalak bezárása és a keresési adatok szűrése. Ezenkívül szégyenteljes, hogy olyan cégek, mint a Yahoo vagy a Google mindehhez segítséget nyújtanak. "A véleményszabadság nem csak az utcán, de az interneten is érvényes jog. De sajnos ez egy olyan jog, amiért a világ számos országában sok embernek még ma is harcolnia kell. Ezért felkérünk minden bloggert, hogy mutassák ki szolidaritásukat az elnyomott felhasználók mellett, akik közül sokaknak börtönbüntetés a jutalma, ha egy kormányellenes írást megjelentet. Az IGF-nek látnia kell, hogy igenis fontos az online véleményszabadság kérdése" - jelentette ki Steve Ballinger, az Amnesty International egyik IGF-re delegált képviselője.

A négynapos fórum megrendezéséről 2005 novemberében az Információs Társadalom Csúcstalálkozója elnevezésű tuniszi ENSZ-tanácskozáson született elvi megállapodás. Washington akkoriban nem volt hajlandó egy jottányit sem engedni az internet közvetlen ellenőrzésének kérdésében - az ICANN, amely a domain-nevek elosztásáért felelős a washingtoni kormány fennhatósága alatt áll -, de elfogadta kompromisszumos megoldásként a világfórum létrehozását. A túlságosan éles viták elkerülése végett a szervezők elsősorban olyan témákat tűztek napirendre, amelyekben nagyobb egyetértés várható, mint például az internetes bűnözés, a harc a levélszemét ellen, a személyes adatok védelme, az internethez való hozzáférés és a véleménynyilvánítási szabadság.



Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások