Virtuális arcrekonstrukciós szoftveren dolgoznak Győrben

Virtuális arcrekonstrukciós szoftveren dolgoznak Győrben

2006. november 4. 09:04, Szombat
Orvostudományi, műszaki és történeti kutatásokról kötöttek együttműködési megállapodást győri és budapesti múzeumok, egyetemek, akadémiai laboratóriumok, tudományos intézetek a magyar tudomány napja alkalmából pénteken a győri Xantus János Múzeumban.

Háromdimenziós virtuális arcrekonstrukciós szoftvert szeretnének kifejleszteni - jelölte meg a kutatások fő célját az aláírás alkalmából Kristóf Lilla Alida, a győri Xantus János Múzeum antropológusa, a tudományos együttműködés koordinálója.

Közölte: a neves szakemberekből álló kutatócsoport tevékenységének legizgalmasabb része az arcrekonstrukció módszertani fejlesztése. Ennek keretében feltárják az arccsontok és az arc lágyrészeinek morfológiai variációi közötti összefüggéseket. Ezekre az ismeretekre alapozva akarnak eljutni a háromdimenziós virtuális arcrekonstrukciós szoftver fejlesztéséhez. A kutatás eredményeit felhasználhatja az orvostudomány egyebek között a plasztikai sebészetben. Emellett segítheti a szoftver az igazságügyi orvos szakértők munkáját. Megkönnyítheti például a bűncselekmények révén felismerhetetlenné vált emberek azonosítását.

A kutatócsoport tervbe vette Szécsényi Pál kalocsai érsek múmiájának természettudományos vizsgálatát is. A múmia vizsgálata új ismereteket adhat a történelem és az orvostudomány számára egyaránt - hangoztatta a szakember, aki a váci múmiák vizsgálatában is közreműködik.

A kilenc budapesti és győri intézmény együttműködését köszöntve Szakács Imre, a Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat elnöke megemlékezett Széchenyi Istvánról, aki egy évi jövedelmét ajánlotta fel a Magyar Tudományos Akadémia megalapítására 1825-ben a pozsonyi országgyűlésen.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások