Egyre veszélyeztetettebb a VoIP

Egyre veszélyeztetettebb a VoIP

2006. november 13. 16:22, Hétfő
Az internetes telefonálás (VoIP) világszerte egyre népszerűbb, azonban a szakemberek szerint nem szabad megfeledkezni a felhasználókra jelentkező veszélyekről (vírusok, trójai férgek, hackertámadások, spam) sem.

A VoIP olcsó, hasznos, gyakorlatilag bárki számára elérhető és használható, aki megfelelő sávszélességű internethozzáféréssel rendelkezik. Azonban sajnos ezt jól tudják a bűnözők is, akik hamarosan az interneten telefonálókat célozhatják majd meg a legújabb támadásaikkal, kéretlen küldeményeikkel és kártevőikkel. Vagyis úgy tűnik, van mitől tartaniuk mind az internetes telefonálást használó cégeknek, mind pedig a magánembereknek.

A telefonbeszélgetések eddig meglehetősen védettek voltak a számítástechnika világára jellemző különböző rosszindulatú támadások ellen. Azonban egy ideje megjelentek a kéretlen reklámtelefonok, a mobil készülékek esetében pedig a reklám SMS-ek. "Egyre több telefonvonalat ér majd a támadás a jövőben és itt is megjelenhetnek a vírusok, a trójai férgek vagy éppen a Denial of Service (DDos) támadások" - jelentette ki Rati Thanawala, a Lucent Technologies Bell Labs laboratóriumának hálózattervezésért és -teljesítményért felelős munkatársa.

Hasonló veszélyekre hívta fel a figyelmet legújabb tanulmányában a német Szövetségi Információstechnikai Biztonsági Hivatal (BSI), amely 19 különböző az internetes telefonálást fenyegető lehetséges veszélyről számolt be. Számolhatunk majd például üzemzavarokkal, személyiség-lopásokkal, adatok manipulálásával, rossz számlákkal. A legnagyobb problémát a szakemberek szerint az jelenti, hogy a VoIP-piacon jelen lévő eszközöknek csak tört része van felszerelve bármilyen biztonsági megoldással.

A legidegesítőbb alighanem a spit lesz majd. A szó a Spam Over Internet Telephony kifejezés rövidítése. Már ma is léteznek olyan számítógépes rendszerek, amelyek percenként ezer reklámot tudnak elhelyezni az internetes telefonvonalakon. Éppen ezért a Qovia nevű amerikai cég kénytelen volt kifejleszteni egy reklámhívás-szűrőt, ami képes megkülönböztetni a telefonvonalakon át és az elektronikus úton érkező reklámokat.

A Bell Labs egyébként jelenleg is azt kutatja az Európai Bizottság megbízásából, hogy a meglévő kommunikációs rendszerek mennyire terhelhetők le. A cél, hogy a szakemberek felderítsék a vezetékes, a mobil és a VoIP-hálózatok teherbíró képességét, az esetleges hiányosságaikat, gyengeségeiket és megpróbáljanak megfelelő megoldásokat találni ezekre a problémákra. A programban részt vesz az Európai Hálózati és Információstechnikai Ügynökség (ENISA) is. A kutatók az első eredményeiket egy jövő februári rendezvényen fogják ismertetni.

Carlos Solari, a Bell Labs kutatója kiemelte, hogy a biztonság nem az egyes elemektől függ, hanem akár egész országok infrastruktúrájától is. A cél olyan rendszerek kifejlesztése, amelyek nemcsak felderítik a problémákat és az anomáliákat, de adott esetben ki is tudják javítani őket. Egy tűzfal például nem egyetlen, hanem akár többszáz számítógépet védhetne. Minden telefonbeszélgetés, legyen az internetes, vezetékes vagy mobil így egyaránt védett lehet majd. Ez azonban egyelőre még a jövő zenéje.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások